Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Prihhrana useva
  • 14.05.2023. 07:30

Kako primeniti tečna đubriva?

Biljke bolje usvajaju i iskorišćavaju tečna đubriva, a primena do šestog lista kukuruza povećava prinos. Na šta paziti?

Kako primeniti tečna đubriva?
Foto: Depositphotos/andov
  • 889
  • 56
  • 0

Osoka i tekući stajnjak mogu se primenjivati kod uzgajanja kukuruza, ali i drugih kultura. Postavljaju se pitanja kada se primenjuju i u kojoj količini.

Po dejstvu i usvajanju materija koje sadrže sličniji su mineralnim đubrivima nego krutom stajnjaku. Sadrže manje suve materije. Biljke mnogo bolje iskoriste minerale i hranjive materije, jer se nalaze u pristupačnijim oblicima. Tečni stajnjak se tradicionalno primenjuje pre setve, a kako bi sprečili brzu konverziju amonija u azot, često se dodaju inhibitori nitrifikacije. Međutim, kada se dodavanje obavlja do faze šest listova, tada možemo izostaviti primenu navedenih inhibitora. Primena se prilagođava najvećim potrebama biljke kukuruza za hranjivim materijama i smanjuje gubitak azota što pozitivno utiče na razvoj klipa.

Osoka je fermentisani urin životinja koja curi kroz stelju. Prosečno 1.000 l goveđe osoke sadrži do 4,5 kg azota po 1 m³ i do 7 kg kalijum hlorida (K2O), dosta cinka, bora, manje fosfora i drugih mikroelemenata. Tečni stajnjak ima oko četiri kilograma azota i kalijuma, do tri kilograma fosfora, značajne količine kalcijuma, sumpora, magnezijuma, natrijuma, cink i druge mikroelemente.

Neophodna namenska mehanizacija

Na vreme primene uticaće brojni faktori: od količine kojom raspolažemo, opreme za primenu, vrste useva, kvaliteta zemljišta, širine guma, pritiska u njima, tipa mehanizacije do temperature. Navedena tekuća đubriva možemo primeniti pre setve ozimih useva, pre prolećne obrade zemljišta kod proletne setve, posle prolećne kosidbe livada, posle žetve na žetvenim ostacima kako bi se ubrzala njihova razgradnja i u toku vegetacije kukuruza i drugih kultura, najčešće korenastih.

Kada se primenjuju u toku vegetacije neophodno je koristiti odgovarajuću opremu koja omogućava aplikaciju u međuredni prostor.

Pre primene - analiza

Prilikom primene potrebno je voditi računa da ne dođe do unošenja prekomerne količine azota. Kako bi osigurali optimalnu količinu đubriva pre primene, kada je kukuruz u fazi od četiri do šest listova, potrebno je sakupiti uzorke listova i uraditi analizu minimalnog azota.

Unošenjem tekućeg đubriva i njegovim ukopavanjem smanjuje se količina herbicida, jer se istovremeno obavlja i okopavanje useva. Za uspešnost ove operacije su neophodne precizne motičice koje se mogu približiti biljkama, a da ih ne oštete. Unosi se na dubinu 15 do 20 cm i na udaljenost od 35 cm gde je zona rasta korena.

Ne preporučuje se folijarna prihrana

Primenjena količina će zavisiti od kvaliteta i vrste osoke ili tekućeg stajnjaka, rezultata analize i navedenih faktora. Folijarna prihrana se ne preporučuje iz sanitarnih razloga, a kada se to radi neophodno je da se razredi sa vodom, najčešće u odnosu 1:3 (4).


Tagovi

Osoka Tečni stajnjak Prihrana kukuruza Mehanizacija Primena osoke


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]