Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Tečno đubrivo
  • 21.05.2025. 16:00

Koje su prednosti UAN đubriva i kako ga koristiti u proizvodnji kukuruza?

Sadrži tri oblika azota - nitratni, amonijačni i amidni, što ga čini jedinstvenim i izuzetno efikasnim, jer biljke mogu da ga koriste odmah, ali i da ga postepeno usvajaju tokom dužeg perioda.

Koje su prednosti UAN đubriva i kako ga koristiti u proizvodnji kukuruza?
Foto: Đorđe Simović
  • 73
  • 18
  • 0

Iako potrošnja tečnog azotnog đubriva UAN u svetu ima ozbiljne razmere, kod nas je ona tek sporadična. A nema razloga da bude tako, tvrde stručnjaci.

Da pojasnimo. UAN (engl. Urea Ammonium Nitrate) sadrži tri oblika azota: amonijačni (NH₄⁺), nitratni (NO₃⁻) i amidni (urea – CO(NH₂)₂). Ova kombinacija ga čini jedinstvenim i izuzetno efikasnim, jer biljke mogu da koriste azot odmah, ali i da ga postepeno usvajaju tokom dužeg perioda.

Na 92. Međunarodnom poljoprivrednom sajmu u Novom Sadu bila je jedinstvena prilika za razgovor o sadašnjosti, ali i budućnosti upotrebe UAN- a. Za jednim stolom su se okupili direktor prodaje "Petrokemije" Kutina Damir Piršić, inženjer agronomije Ruža Vukadin i direktor domaće firme "Agrofutura" Goran Micković, distributera ovog đubriva u Srbiji. Bila je to prilika i da im se pridruže, za sada, malobrojni korisnici UAN-a u Srbiji.

Kako je naveo Piršić, trenutno je proizvodnja obustavljena, jer je na evropskom tržištu eskalirala cena gasa što najznačajnije utiče na krajnju cenu azotnih đubriva. Ono što je važno, na vreme su napravili značajne zalihe koje će biti dovoljne za završetak cele poljoprivredne sezone.

"Petrokemija UAN proizvodi na regularnoj bazi. To je UAN N-30, koji proizvodimo ne otapanjem gotovih proizvoda nego koristimo sintetički proizvod gde ne dolazi do destrukturiranja same robe. Poljoprivrednici mogu očekivati konstantnost snabdevanja UAN-om srpskog tržišita. Takođe i UREE i KAN-a", naglasio je on.

Kada je reč o portfoliju, Petrokemija tržištu od azotnih đubriva nudi UREU, KAN, UAN i amonijum-sulfat. U narednom periodu se očekuje proizvodnja NPK đubriva: 15:15:15, 7:20:30, 7:14:21 i 0:20:30.

Primena u usevima kukuruza

Ruža Vukadin nam je pojasnila kako najoptimalnije iskoristiti UAN u proizvodnji kukuruza.

"Kada se radi o komponentama prinosa kod kukuruza, azot učestvuje sa 60 odsto. Prednost UAN-a je što azot ima u sva tri oblika. U nitratnom, amonijačnom i amidnom. Kukuruzu je dostupan odmah nakon primene, ali i u dužem periodu. Kukuruz neće oskudevati ni u jednom trenutku za azotom", kaže ona, dodajući da ako ga koristite posle setve, a pre nicanja, možete upotrebiti 150 do 200 litara po hektaru (po celoj površini).

"U prvoj prihrani ga možete koristiti do 100 litara (međuredno). Moja preporuka je da ga koristite češće u manjim količinama. Dakle, u kasnijim fazama od 50 do 80 litara po hektaru."

U šestom mesecu biljka intenzivno raste, dodaje, i tada imamo najveći problem suše.

Predstavljanje UAN đubriva
Damir Piršić, Ruža Vukadin i Goran Micković na Poljoprivrednom sajmu ( s leva na desno)

"Ako vi u tom periodu upotrebite KAN, a bude suša, on se neće otopiti. Tu je UAN-ova prednost. To ćete odmah primetiti po zelenilu lista", pojašnjava, dodajući da ste sa UAN-om sigurni da će odraditi posao.

"Bilo da su uslovi kao sada kada su kiše česte ili da je sušni period."

"Manjka nam hrabrosti"

Direktor "Agrofuture", koja je distributer UAN-a od pre dve godine, Goran Micković, kaže da je paradoks da se na prostoru bivše Jugoslavije on malo koristi.

"U prethodne dve godine smo počeli sa manje od 100 tona UAN-a, a kukuruz gajimo na 600 hiljada hektara, pa do milion. Uz podršku "Petrokemije" ove godine smo dogurali do 500 tona. To je mizerno u odnosu na Mađarsku koja je na nivou 180.000 tona, Rumuniju sa pola miliona tona ili Poljsku sa milion tona. O Francuskoj ili Nemačkoj da ne govorim", navodi on, dodajući da je zaključak da robujemo tradicionalizmu.

"Manjka nam hrabrosti. U narednom periodu ćemo prikazati rezultate primene u pšenici i kukuruzu. Ali važno je reći da su nam trendovi dobri."

Tržište đubriva u krizi: Šta čeka poljoprivrednike ove godine?

Kada je o mehanizaciji za upotrebu UAN-a reč, Micković kaže da je u proizvodnji pšenice upotreba lakša, jer je potrebno zameniti uložak dizne ili kupiti specijalizovanu mašinu sa injektorima. U kukuruzu treba voditi računa da je posle faze 4, 5 i 6 listova potrebno u redove ući sa višim ili visokim klirensom mašine.


Tagovi

UAN Damir Piršić Ruža Vukadin Goran Micković


Autor

Đorđe Simović

Više [+]

Dugogodišnji agrarni novinar, objavljuje u štampanim i elektronskim medijima u zemlji i regionu. Nosilac više nagrada za agrarno novinarstvo. Moto: "Nemoj pa se ne boj."

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Prvi put na sajmu u Novom Sadu sam bio, sad već davne, 2006. godine. Nagodinu jubilej, a evo fotki s upravo otvorenog 92. međunarodnog poljoprivrednog sajma. Više na portalu 😎 #NovosadskiSajam