Pretraživanje tekstova
U pitanju je supstanca solanesol koja bi u sektoru proizvodnje krompira u Škotskoj mogla da napravi revoluciju, obezbeđujići istovremeno dragocen izvor prihoda za poljoprivrednike, a ujedno smanjujući biološki otpad.
Naučnici se nadaju da će uspeti da iz stabla i lista krompira dobiju "čudotvorni lek". U pitanju je supstanca solanesol koja bi u sektoru proizvodnje krompira u Škotskoj mogla da napravi revoluciju, obezbeđujući istovremeno dragocen izvor prihoda za poljoprivrednike, a ujedno smanjujući biološki otpad.
Zamislite supstancu koja ima potencijal da se bori sa kancerom, sidom, ostoporozom kao i za zarastanje rana i ubijanje bakterija otpornih na lekove. Škotski naučnici poljoprivrede istražili su mogućnost ekstrakcije jedinjenja koje se naziva solanesol, a dobija se iz odbačenih listova krompira, koji se uobičajno spaljuju ili bacaju. Hemijski to je ključna komponenta u proizvodnji koenzima Q10 koji se koristi u kozmetičkim proizvodima lepote, u borbi protiv starenja.
U zavisnosti od čistoće, supstanca solenesol može da dostigne veoma visoku cenu na tržištu od čak 156.000 funti po hektaru.
Solanesol se nalazi i u biljkama iz poredice duvana, bibera, paprike, plavog patlidžana. Profesor Derek Stevart i dr Mark Tejlor iz Instituta Džejms Hjuton, veruju da bi proizvodnja soleanesola mogla da napravi revoluciju u sektoru proizvodnje krompira. Profesor Stjuart, šef odeljenja za hemiju ističe da se solanesol kao supstanca istražuje već nekoliko godina, a pionir istraživanja je Kina. Samo istraživanje je spekakularno s obzirom na rezultate do kojih se došlo.
Krompir se u Škotskoj, prošle godine, uzgajao na površini 25.800 ha na 2.600 farmi, a doneo je dobit 167 miliona funti za ekonomiju ove države. Biljka krompira po hektaru proizvede više od pet tona lišća i stabljike po hektaru, a sadržaj solanesola procenjuje se na oko 40 kilograma.
U zavisnosti od čistoće, supstanca solenesol može da dostigne veoma visoku cenu na tržištu od čak 156.000 funti po hektaru.
Tekst: scotsman.com
Foto: agroklub
Tagovi
Biljke krompira Čudotvorni lek Solanesol Proizvodnji koenzima Q10 Ekstrakcije Listovi krompira Škotska
Autorka
Više [+]
Verica je administrator Agroklub portala. Diplomirani je menadžer u turizmu - master, a "zalutala" je i pronašla se u poljoprivrednim vodama. Veruje u tradicionalne vrednosti i digitalne trendove.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno... Više [+]
Na vojvođanskim poljima krenula je setva kukuruza. Ratari su u posao krenuli pre Vaskrsa i posle par dana odmora zbog praznika, setva je nastavljena i ukoliko vreme posluži, računaju da će setvu završiti do 1. maja. Kažu da je vreme idealno da se najvažniji posao u godini obavi valjano, ali će rezultate truda i ulaganja znati tek u letnjim mesecima. Ovogodišnja setva biće skuplja nego prošlogodišnja zbog stalnog poskupljenja mineralnih đubriva. I mada nerado pričaju o troškovima, paori smatraju da će ih po hektaru bez arende setva izaći oko 100.000 dinara ali će pravi račun znati tek kada završe posao. Očekuju i subvencije 18.000 din/ha, jer svim poljoprivrednicima nisu još isplaćene. #setvakukuruza