Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Podsećamo
  • 06.10.2016. 13:30

Oprez u radu s beračima za kukuruz!

Najveću opasnost za rukovaoce predstavljaju otkidački valjci. U slučaju da se u toku rada zaguše otkidački veliki broj rukovaoca često pokuša da ih odguši, a da pri tom ne isključi kardansko vratilo. Praksa je da pogon vratila ostane uključen, a da se rukom izvlače zagušene stabljike.

Oprez u radu s beračima za kukuruz!
Foto: sip.sl
  • 2.680
  • 125
  • 0

Ovih dana intezivna je žetva odnosno berba jesenjih biljnih vrsta, između ostalog i kukuruza. Nažalost, neretka je pojava da se u javnosti, u jeku berbe kukuruza čuju vesti o povredama na radu s ovim priključnim mašinama.

Berba u Srbiji se u velikoj meri obavlja beračima kukuruza u klipu. Ovako ubran kukuruz se kasnije skaldišti, uobičajeno u čardacima gde se suši prirodnim putem.

Berači kukuruza su vučene mašine pogonjene traktrom, preko kardanskog vratila. Kako berači imaju više pokretnih radnih elemenata predstavljaju opasnost za povređivanje rukovaoca. Zato, da bi se izbegle teške povrede koje dovode i do amputacija ruke ili šake, što su u praksi nažalost dešava, u radu s beračima kukuruza, treba biti posebno oprezan.

Pogon berača obavezno isključiti!

Najveću opasnost za rukovaoce predstavljaju otkidački valjci. U slučaju da se u toku rada zaguše otkidački veliki broj rukovaoca često pokuša da ih odguši, a da pri tom ne isključi kardansko vratilo. Praksa je da pogon vratila ostane uključen, a da se rukom izvlače zagušene stabljike.

Tada se, najčešće i dešavaju povrede šake i ruke jer u trenutku odgušenja valjci počinju da se obrću velikom brzonom uvlačeći stabljiku ali i najpre deo odeće, najčešće rukav, šaku i ruku jer je brzina reagovanja čoveka u tom momentu manja od brzine ragovanja valjaka. Stoga je pri zagušenju otkidačkih valjaka i napuštanje kabine traktora obavezno prvo isklljučiti pogon kardana!


Tagovi

Berač za kukuruz Kardansko vratilo Opasnost Povrede Otkidački valjci


Autorka

Verica Matić

Više [+]

Verica je administrator Agroklub portala. Diplomirani je menadžer u turizmu - master, a "zalutala" je i pronašla se u poljoprivrednim vodama. Veruje u tradicionalne vrednosti i digitalne trendove.