Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Porast površina
  • 14.04.2025. 12:00

Površine pod uljanom repicom uvećane za čak 36,8 odsto u jesenjoj setvi. Koji su razlozi?

"Cena roda je veoma bitna, a ono što ratari ističu i što im je veoma važno jeste činjenica da je ovo prvi novac u godini", kaže stručnjak novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, dr Ana Marjanović Jeromela

Površine pod uljanom repicom uvećane za čak 36,8 odsto u jesenjoj setvi. Koji su razlozi?
Foto: Pavel Brezina
  • 152
  • 13
  • 0

U jesenjoj setvi 2024. godine uljanom repicom zasejano je čak 36,8 odsto površina više nego u setvi 2023., pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku. Pod ovom uljaricom jesenas je zasejano 48.445 hektara. Proverili smo: koji su razlozi uvećanja površina?

Ova biljna vrsta ima najkraći period između žetve i setve i ratarima donosi prve značajnije prihode u vegetacionoj sezoni. Dobra i stabilna cena, kao i mogućnost otkupa ove uljarice, ohrabrili su mnoge poljoprivredne proizvođače da seju ovu ozimu kulturu.

Jedan od glavnih razloga je prošlogodišnja suša kada je žetva soje počela neuobičajno rano i dala niske prinose, te su ratari tokom jeseni imali dovoljno vremena da naprave drugačiju setvenu strukturu.

Usevi u dobroj kondiciji

Pretpostavka je da je deo površina namenjen soji zasejan uljanom repicom, na šta su dodatno uticale relativno stabilne otkupne cene, ali i druge osobine ove biljne vrste koje potenciraju njeno veće gajenje na našim poljima.

Stručnjak novosadskog Instituta za ratarstvo i povrtarstvo, dr Ana Marjanović Jeromela, objasnila nam je da su tokom jeseni kasniji termini setve bili daleko povoljniji s obzirom na to da je bilo više padavina.

"Cena roda je veoma bitna, a ono što ratari ističu i što im je veoma važno jeste činjenica da je ovo prvi novac u godini", kaže naša sagovornica napominjujući da je usev uljane repice trenutno u dobroj kondiciji, lepo je prezimela, nije bilo ekstremnih temperatura ni golomrazice.

Zahteva pažnju, dobru i kvalitetnu osnovnu i predsetvenu pripremu (foto: Julijana Kuzmić)

"Tokom prethodnog perioda dobila je dosta vlage koja joj neće smetati ukoliko ne dođe do većih padavina i vodoleža, nekih olujnih vetrova ili grada."

Kako ističe, većina poljoprivrednih proizvođača je poslušala savete stručnjaka i na vreme su tretirali useve protiv repičinog sjajnika, najzanačnije štetočine ove biljne vrste.

Zahteva pažnju, ali je zahvalna kultura

Ratar iz Bačke Palanke Milan Jovicki godinama unazad sejao je uljanu repicu i među prvima je ovu kulturu počeo da gaji. Imao je njiva gde je kvalitet zemlje bio loš, ali je uprkos tome prinosom upravo tu bio prezadovoljan.

"Uljana repica je usev koji zahteva pažnju, dobru i kvalitetnu osnovnu i predsetvenu pripremu. Ono što je bitno jeste da nakon setve padne kiša, jer tako će seme brže da nikne", kaže Jovicki.

Usev treba redovno obilaziti dok je u fazi nicanja, kad su temperature malo više od uobičajenih.

"Ukoliko se pojavi buvač, istog dana se mora reagovati. U tom period prskalica mora biti uvek spremna i zakačena za traktor kako bi se odmah reagovalo."

Repičin sjajnik može da smanji prinos i do 80 odsto

Ovaj ratar napominje da je osetljiva na loše vreme, jak vetar, grad, pljusak, ali može da donese dobre prinose.

"Pre nekoliko godina sam radio i oglede sa jednom semenskom kućom i bio sam zadovoljan", kaže on, dodajući da se gotovo svi usevi na području Bačke Palanke nalaze u dobrom stanju i da će veoma brzo sve njive biti žute.

Redovno obilaziti parcele

Kako je napomenuo, bitno je obilaziti parcele i kontrolisati pojavu sjajnika.

"Uvek ću, pored drugih ratarski kultura, ukazati poverenje uljanoj repici. Naravno, poštovaću plodored kako bih izbegao moguće probleme, ali ona prva donosi novac koji je nama ratarima upravo u period žetve preko potreban", ističe ovaj proizvođač.

Stručnjaci preporučuju ratarima da pregledaju svoje parcele i ukoliko uoče prisustvo sjajnika na nivou praga štetnosti primene insekticide.

Porast pšenice, pad ovsa i raži

Prema podacima RZS, u jesenjoj setvi prošle godine ostvaren međugodišnji rast ukupnih zasejanih površina od 8,5 odsto. Pod pšenicom je zasejano najviše, 590,5 hiljada hektara, što je za 8,6 odsto više nego u 2023. godini. Rast površina u jesenjoj setvi zabeležen je i kod ječma (rast od jedan odsto).

Sa druge strane, kulture koje su ostvarile međugodišnji pad površina u jesenjoj setvi, u odnosu na 2023. godinu, jesu ovas (pad od devet odsto) i raž (pad od 1,7 odsto).


Tagovi

Rast površina Plodorev Ana Marjanović Jeromela Milan Jovicki Republički zavod za statistiku Međugodišnji pad


Autorka

Rada Milišić

Više [+]

Novinarka iz Bačke Palanke, član Društva novinara Vojvodine. Godinama prati dešavanja u agraru i stvaralaštvo, život i rad seoskih žena.