Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Kosidba
  • 23.05.2025. 12:00
  • Zaječarski okrug, Knjaževac

Prvi otkos lucerke pre optimalnog vremena. A kvalitet i prinosi?

Savetodavac za ratarstvo Srđan Cvetković kaže da su jak talas prolećnog mraza i učestale padavine u prethodnom periodu, ostavili posledice na kvalitet i kvantitet krmnih biljaka

Prvi otkos lucerke pre optimalnog vremena. A kvalitet i prinosi?
Foto: Jovana Cvetković
  • 100
  • 0
  • 0

Na teritoriji opština Knjaževac i Sokobanja prva kosidba lucerke i travnih smeša nedavno je završena. Prema izveštaju PSS "Poljoservis" Knjaževac jak talas prolećnog mraza, kao i učestale padavine u prethodnom periodu, ostavile su posledice na sam kvalitet i kvantitet pomenutih krmnih biljaka.

Savetodavac za ratarstvo Srđan Cvetković iz te službe ističe da je obilaskom terena ustanovljeno da kvalitet sena, nažalost, nije dobar iz više razloga.

"Prvi otkos lucerke obavljen je pre optimalnog vremena za kosidbu, a to je kod starijih lucerišta, kod onih koji su već u eksploataciji faza do 10 odsto cvetalih biljaka. Međutim, ono što smo čuli od proizvođača je činjenica da do cvetanja zapravo nije ni došlo", kaže on i dodaje da je vreme izuzetno hladno za ovo doba godine.

Simptomi ožegotina i korovi

Vizuelnim pregledom na listovima lucerke uočeni su simptomi ožegotina kao posledica pojave prolećnog mraza koji je tokom prve dekade aprila naneo značajnije štete mnogim poljoprivredim kulturama. U tom periodu, na nekim lokalitetima temperature su se spuštale i do devet stepeni ispod nule, što nije uobičajeno za to doba godine.

"Lucerka je tom prilikom doživela veliki stres, što je kasnije imalo negativan uticaj na rast i razvoj nadzemne lisne mase, a izostala je i faza cvetanja. Takođe, na mnogim lokalitetima došlo je do pojave korova, pa je i to jedan od razloga ranije kosidbe."

Lucerka je doživela veliki stres, što je kasnije imalo negativan uticaj na rast i razvoj nadzemne lisne mase

Od korovskih biljaka u lucerištima širom knjaževačke opštine na mnogim parcelama, naročito u ataru sela Jakovac uočena je rosulja (Agrotis spp.) što je primoralo poljoprivredne proizvođače da ranije obave kosidbu kako bi uništili ovu korovsku biljku. U suprotnom to seno bilo bi gotovo neupotrebljivo za ishranu stoke.

"U sokobanjskim selima problem je predstavljala korovska vrsta hoću-neću (Capsella bursa pastoris), te su proizvođači iz istog razloga takođe kosili pre vremena, mada to nažalost neće biti kvaliteto seno", ističe ovaj stručnjak.

Slabi prinosi

Poljoprivrednici su uglavnom uspeli da sakupe ono što je pokošeno, uprkos stalnim kišama koje su bile nešto manjeg intenziteta na teritoriji Knjaževca nego u Sokobanji. Međutim, prinos sena iznosio je svega 250 bala po hektaru.

Baliranje lucerke
Poljoprivrednici su uglavnom uspeli da sakupe ono što je pokošeno, uprkos stalnim kišama

"Po definiciji, prvi otkos se smatra najprinosnijim i najkvalitetnijim, a čini ga čak 60 odsto od ukupnog udela zelene mase, dok drugi i treći otkos čine ostatak. Ove godine ne možemo reći da je kvalitet i kvantitet prvog otkosa bio dobar, s obzirom na to da su veliki uticaj imali navedeni faktori."

Silaža ili senaža od prvog otkosa

Preporuka proizvođačima je da prvi otkos obave u što optimalnijem roku, tačnije kada je 10 odsto biljaka u cvetu, međutim oni se u ovom kraju uglavnom vežu za praznik Đurđevdan, ne prateći vremenske uslove i fenofazu biljke. Maj mesec ove godine je bio dosta hladan i kišovit što je dodatno uticalo na pomeranje vremena kosidbe, samim tim i na kvalitet sena.

Iz tog razloga se poljoprivrednicima savetuje da od prvog otkosa prave silažu ili senažu. Međutum, mali broj ljudi to radi, pre svega zato što nemaju svoje senažne kombajne, a onda i zbog toga što nemaju mesta na svojim gazdinstvima za spremanje senaže.

Seno lucerke
Ukoliko se senaža ili silaža pravi od lucerke potrebno je dodati inokulante ili kukuruznu prekrupu

"Ukoliko se senaža ili silaža pravi od lucerke koja je zapravo proteinska biljka čiji je sadržaj ugljenih hidrata nizak, potrebno je dodati inokulante, kukuruznu prekrupu ili neku drugu ugljeno-hidratnu komponentu. To može biti i čist šećer u količini 3,5, pa čak i 8 kilograma po toni zelene mase", navodi ovaj stručnjak.

Kako dalje ističe, kao i kod spremanja silaže od kukuruza bitno je dobro gaženje, istiskivanje vazduha da bi se stvorili povoljni uslovi za razvoj anaerobnih bakterija koje imaju važnu ulogu u mlečno kiselinskom vrenju i fermentaciji.

Prolećna setva manje pogodna

Kada je reč o pravovremenoj setvi lucerke, prolećna setva je manje pogodna od one koja se obavlja u avgustu ili septembru, jer biljka ima vremena da se pravilno razvije do pojave zimskih uslova. Zato, kada krene vegetacija u martu, aprilu biljka ima dobro razvijen korenov sistem, nadzemna masa buja i na taj način uguši korove kao dominantna i konkurentna biljka.

Setva i nega lucerke za dobar prinos

"Kod prolećne setve važno je napomenuti da bi prvi otkos u prvoj godini zasnivanja lucerišta trebao da se obavi u fazi butonizacije i punog cvetanja. Tada ranija kosidba radi suzbijanja korova nije preporučljiva, već se oni suzbijaju hemijskim putem", zaključuje on.


Foto prilog


Tagovi

Kosidba Prinosi Kvalitet Srđan Cvetković Silaža Senaža Korovi


Autorka

Jovana Cvetković

Više [+]

Dupli master inženjer poljoprivrede iz oblasti ratarstva i fitomedicine. Večno zaljubljena u prirodu, biljnu proizvodnju i fotografiju. Uporna, ambiciozna i velika sanjalica.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ovaj samohodni malčer AMD R80 na sajmu u Novom Sadu nudi tvrtka Agrostandard po cijeni od 3000EUR-a + PDV. Radnog zahvata 80cm snage 12 konja #NovosadskiSajam