Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Upozorenje ratarima
  • 27.03.2025. 07:30

Repičin sjajnik u usevima uljane repice. Na nekim parcelama već postignut prag štetnosti!

Intenzitet prisustva ove štetočine je različit i zavisi od prethodno primenjenih hemijskih mera zaštite u kontroli repičinih pipa kao i faze razvoja useva

Repičin sjajnik u usevima uljane repice. Na nekim parcelama već postignut prag štetnosti!
Foto: AK grafika
  • 175
  • 20
  • 0

Na području delovanja PIS regionalnog centra Novi Sad usevi uljane repice se nalaze u fazi od cvetni pupoljci slobodni, na nivou najmlađeg lišća, do faze pojedinačni cvetni pupoljci vidljivi, ali još uvek zatvoreni. Vizuelnim pregledom useva, na cvetnim pupoljcima je uočeno prisustvo odraslih jedinki repičinog sjajnika (Meligethes aeneus), upozoravaju iz Prognozno izveštajne službe zaštite bilja.

"Na pojedinim parcelama uočeno je prisustvo do tri sjajnika po cvasti. Intenzitet prisustva ove štetočine je različit i zavisi od prethodno primenjenih hemijskih mera zaštite u kontroli repičinih pipa kao i faze razvoja useva", navode iz ove službe.

Osetljiva faza razvoja

S obzirom da se usevi uljane repice nalaze u izuzetno osetljivim fazama razvoja, da je na pojedinim lokalitetima prisustvo sjajnika na nivou praga štetnosti proizvođačima se preporučuju redovni pregedi u najtoplijem delu dana. Prag štetnosti je 0,8 imaga po cvasti u fazi početka obrazovanja pupoljaka na terminalnim cvastima do 1-1,5 sjajnik u fazi kada su pupoljci još nedefirencirani i zbijeni u cvasti.

Repičin sjajnik može da smanji prinos i do 80 odsto

Ukoliko se utvrdi prisustvo repičinog sjajnika na nivou praga štetnosti, čim vremenski uslovi dozvole ulazak mehanizacije u parcele, preporučuje se primena nekog od registrovanih insekticida na bazi aktivne materije:

  • deltametrin 0,2 - 0,3 l/ha ili 0,075 l/ha (zavisno od preparata),
  • etofenproks 0,2 l/ha,
  • cipermetrin 0,3 -0,6 l/ha, 0,15-0,3 l/ha, cipermetrin 0,1-0,125 l/ha (zavisno od preparata),
  • flupiradifuron+deltametrin 0,75 l/ha,
  • lambda-cihalotrin) 0,25 l/ha ili lambda-cihalotrin 0,25-0,35 l/ha (zavisno od preparata) ili
  • tau-fluvalinat 0,15-0,2 l/ha.

Tretman treba sprovesti u najtoplijem delu dana kada je i aktivnost štetočine najveća. Prilikom primene pesticida neophodno je pridržavati se uputstva za upotrebu i preduzeti sve mere u cilju sprečavanja trovanja oprašivača.

Zaštita i od pipe

Iz PIS-a podsećaju da je aktuelna i zaštita uljane repice od male i velike pipe.

"Napominjemo da je i na pojedinim parcelama na kojima je početkom marta sproveden insekticidni tretman došlo do novog naseljavanja pipa i dostignut je prag štetnosti."

Proizvođače upućuju da intenziviraju prisustvo na repičištima i pregledaju useve na prisustvo ovih štetočina, i to u najtoplijem delu dana, kada su pipe najaktivnije.

"Sprovođenje mera zaštite se preporučuje po postizanju praga štetnosti koji iznosi prisustvo jedne pipe na pet biljaka, a insekticidi koji su registrovani u usevima uljane repice za njihovo suzbijanje su Grom (lambda-cihalotrin) 0,25 l/ha ili Grial EW (deltametrin) 0,5 l/ha", navode.

Naslovna fotografija: AK grafija/PIS Srbija


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

Sjajnik Pipa Mere zaštite PIS Prag štetnosti Tretman


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".