Pretraživanje tekstova
Budući da se seme uljane repice ne sme tretirati i na tek niknutim biljkama mogu se uočiti štetočine. Da bi se izbegle veće štete, treba ih što pre početi suzbijati.
Posejana uljana repica nalazi se u različitim fazama razvoja zavisno o vremenu setve. Pregledom polja uočena je pojava buhača i to repičinog crvenoglavog (Psilliodes chrisocephala) i kupusnog (Philotreta sp.) te repičina osa listarica (Athalie colibri).
Budući da seme nije tretirano, štetočine mogu u ranoj fazi uzrokovati poprilične štete.
"Kritičnim brojem se smatra 0,5 buhača u redu ili 2 buhača na metru kvadratnom. Repičin crvenoglavi buhač je insekt crnoplave boje metalnog sjaja, dužine 3 do 4 mm. Odrasli izgrizaju lišće, a larve se ubušuju u peteljke i stabljiku, praveći tako hodnike.
Vrlo važan štetnik je i repičina osa listarica koja može izazvati i totalnu štetu na usevu. Žuto -narandžaste je boje, leti tromo iznad useva i na lišću odlaže jaja. Larve ili pagusjenice su crnosive boje, hrane se lišćem i vrlo su proždrljive. Kritičnim brojem se smatra 0,5 pagusjenica po biljci ili 50 po metru kvadratnom", kaže Mara Maglić, agronom.
Useve uljane repice treba redovno pregledati kako bi se spomenuti štetočine mogli na vreme početi suzbijati.
Povezana biljna vrsta
Sinonim: - | Engleski naziv: Swede rape, oilseed rape | Latinski naziv: Brassica napus L. (Partim)
Uljana repica proizvodi se zbog dobijanja ulja. U semenu uljane repice ima oko 40 % ulja i oko 20 % belančevina. Ranije je ulje uljane repice korišteno za osvetljenje i mazivo, a... Više [+]Tagovi
Štetočine Uljana repica Repičin buhač Usevi Larve Osa listarica
Autorka
Više [+]
Autorka i upravna pravnica Sandra Špoljar je, na razne načine, tradicijom i porodično, povezana s poljoprivredom. Dugogodišnja je novinarka u oblasti poljoprivrede.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!