Vremenske prilike u maju i junu su smanjile očekivane prognoze za žetvu i umanjile kvalitet roda
Krovna organizaicja evropskih poljoprivrednika, Copa i Cogeca pozvala je Glavnu upravu za poljoprivredu i ruralni razvoj Evropske komisije DG AGRI na hitnu reakciju jer se poljoprivrednici u žetvi ratarskih useva u 2023. suočavaju s velikim izazovima koji se pogoršavaju. U razmaku od dva meseca, prognoze za žetve koje su u početku bile pozitivne, smanjile su se zbog loših vremenskih prilika širom Evrope.
Ukupna proizvodnja uljarica i proteinskih useva u EU, uprkos dramatičnim situacijama u Španiji i Italiji, i dalje je stabilna. Međutim, situacija je za žitarice izuzetno zabrinjavajuća s očekivanom proizvodnjom od 256 miliona tona, što je verovatno najgora žetva od 2007. godine i 10 odsto ispod proseka u poslednjih pet godina.
Mnogi poljoprivrednici neće moći da pokriju svoje troškove proizvodnje. Iz Copa i Cogeca upućuju hitan poziv na akciju kako bi se suočili s ovom teškom situacijom u 2023. i njenim posledicama za 2024. godinu.
Već početkom maja bilo je jasno da će neke države članice, poput Španije, Portugala ili severne Italije, pretrpeti velike gubitke, i do 50 odsto. U tom preiodu su procene govorile da će ukupna proizvodnja EU ostati stabilna zahvaljujući poboljšanju vremenskih uslova u severnoj i istočnoj Evropi. Već u maju i junu situacija je pogoršana, jer je suša pogodila neke regije. Očekuje se smanjenje žitarica, ne samo u Španiji, Portugalu ili Italiji, već i širom Evrope.
Za uljarice i proteinske kulture očekivana proizvodnja je 32 miliona tona za uljarice, ali bi vremenski uticaj na kvalitet mogao ozbiljno umanjiti profitabilnost.
Evropske proizvođače pogađaju visoke cene inputa i energenata, ali niske otkupne cene. Uz sadašnje, 219 evra/t za pšenicu i 407 evra/t za uljanu repicu, situacija je za većinu farmera neodrživa.
Stoga u ovoj organizaciji pozivaju Komisiju na fleksibilnost u sprovođenju ZPP-a ove godine kako ne bi ugrozili pristup poljoprivrednika osnovnoj podršci. Traže odlaganje za narednu godinu, zbog uticaja klimatskih uslova.
Ističu i da bi produženje suspenzije uvoznih dažbina na amonijak i ureu te proširenje na druga mineralna đubriva pomoglo poljoprivrednicima da se nose s vrlo teškom situacijom koja ih je stisnula sa svih strana.
Tagovi
Autorka