Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Žetva ječma
  • 30.06.2023. 16:30
  • Južnobanatski okrug, Vojvodina, Padina

Žetva ječma: Cena duplo manja nego prošle godine?

Ječam je pokošen. Ratari su nezadovoljni otkupnom cenom koja se maltene prepolovila u odnosu na prošlu godinu. Kakva su iskustva ratara iz Padine Pavla Petroviča?

Žetva ječma: Cena duplo manja nego prošle godine?
Foto: Lidija Pribelja
  • 420
  • 78
  • 0

Sezona žetve je uveliko u toku. Prvo je pokošen ječam, a ubrzo nakon toga, kreće žetva pšenice i uljane repice. Pavel Petrovič iz Padine kod Pančeva je iskusan poljoprivrednik koji se bavi ratarstvom već duži niz godina.

U njihovom gazdinstvu se već više od 30 godina seje pšenica, kukuruz, suncokret i ječam, a o kojima brine uz pomoć sopstvene mehanizacije zajedno sa svojim ocem. Ima registrovano poljoprivredno gazdinstvo i pored ratarstva, u manjoj meri se bavi i stočarstvom.

Posejali su ječam na oko sedam hektara

"Ove godine sam sa ocem prognozirao da ćemo dobiti oko 5,2 t/ha. Nakon što je žetva završena, moram vam reći da su nam prognoze bile dobre, recimo da nam je prosek prinosa bio 5,6 t/ha. Ako uzmemo u obzir prošlu godinu, nismo baš najbolje prošli", započinje naš sagovornik dodajući da je prošle godine prinos nakon žetve bio 7,3 t/ha. I prošle i ove godine su ječam sejali na sličnoj površini od oko sedam hektara.

Kvalitet dobar, ali je cena mala

Na pitanje da li je zadovoljan kvalitetom roda, padinski ratar je odgovorio da je kvalitet dobar i da je zadovoljan. Kada se sve sabere, njihov ječam ima od 62 do 64 hektolitra što je, kako kaže, jako dobar rezultat i jedan od boljih. Navodi da svi proizvođači koji imaju ispod 54 hektolitra nisu zadovoljni kvalitetom, jer će dobiti i manju cenu, a otkupna cena je, kaže, izuzetno mala.

"Pored slabijeg roda ove, u odnosu na prošlu godinu, otkupne cene se takođe astronomski razlikuju. Prošle godine smo ječam prodali po ceni od 36 din/kg dok ove godine kako čujem po selu, otkupljivači nude maksimalno 18din/kg, što je blago rečeno, katastrofa", razočaran je naš sagovornik ističući da je izuzetno mnogo novčanih sredstava izdvojeno za prskanje i folijarnu prihranu.

Cena je, kaže, prepolovljena u odnosu na prošlu godinu

"Samo uporedite otkupne cene prošle i ove godine i sve će vam biti jasno. Izračunajte sami."

Gubici su ove godine veliki

Kako kaže, na velikim su gubicima ove godine. Zbog spoljašnjih uslova, čestih kiša i promenljivih temperatura, ječam su morali tri puta da prskaju protiv štetočina i tri puta da ga folijarno prihranjuju, a to nije jeftino. Ne znaju, kažu, kako će naplatiti svoj rad, a takođe postoji problem što otkupljivači više i ne žele da zadržavaju ječam na lageru.

"Ječam se uglavnom prodaje odmah sav. Može da se desi da ga otkupljivač i zadrži na lageru, ali ove godine to nije slučaj. Svi proizvođači odmah sve prodaju po ceni koja se nudi. Jednostavno, nemamo izbora", kaže Petrovič dodajući da ukoliko vam ječam ne treba za sopstvene potrebe, nema razloga da stoji kod vas.

Prskali su ga tri puta protiv štetočina

"Često se dešava da kada ječam stoji u silosima u gazdinstvima da ga zahvate razni moljci i mušice i onda samim tim, žitarica gubi na kvalitetu i teško se može prodati čak i po dobrim cenama", kaže ovaj ratar.

Da li će se ulaganje u pšenicu isplatiti?

Po završetku žetve ječma, počinje sezona košenja pšenice i uljane repice. Kako naš sagovornik zaključuje, otkupna cena i za jednu i za drugu kulturu se ne zna za sigurno do samog završetka žetve. Što se tiče uljane repice, cena je, u odnosu prošlu godinu poražavajuća i kreće se od 350 do 370 evra po toni, kada se za tonu uljane repice moglo dobiti i 1200 evra.

"Polako se spremamo za košenje žita. Tu smo otac i ja malo optimističniji jer je kvalitet roda dobar i njime smo zaista zadovoljni kako je rodilo, samo nadamo se, da će i cena tome odgovarati. S obzirom na to da se dosta ratara po Vojvodini suočavalo sa poplavljenim njivama, mi smo i dobro prošli", završava mladi ratar nadajući se da će uspeti da naplati svoj celogodišnje ulaganje u pšenicu, ako ništa drugo, bar da gubici ne budu toliki kao sa ječmom.


Foto prilog


Tagovi

Žetva ječma Pavel Petrovič Prinos ječma Cena ječma Prošlogodišnji rod Kvalitet ječma Veliki gubici Košenje pšenice Ulaganje


Autorka

Lidija Pribelja

Više [+]

Diplomirani biolog na Prirodno-matematičkom fakultetu, trenutno na master studijama botanike. Zaljubljenik u prirodu i uvek u potrazi za praktičnim i korisnim znanjima. Dopisnica iz Padine koja donosi nove i zanimljive priče iz južnog Banata.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

🚜Kažu da se pravi prijatelji poznaju u teškim vremenima, a Lovol 354 je tu za vas kroz svaku brazdu, svaki red i svaku sezonu. 💙 Pogon na sva četiri točka znači da nema odustajanja, a njegova snaga je taman onoliko koliko treba da posao b... Više [+]