Stradale su i najveće i najređe ribe koje su u toj reci opstajale decenijama
Nezapamćen pomor ribe dogodio se u subotu (28. juna) u reci Raška kod Novog Pazara, gde su ribolovci uočili stotine mrtvih primeraka različitih vrsta, prenosi lokalni medij A1-NET. Stradale su i najveće i najređe ribe koje su u toj reci opstajale decenijama.
Ribolovci i članovi udruženja nazivaju ovu situaciju pravom ekološkom katastrofom i zahtevaju hitnu reakciju nadležnih. Voda je, kako kažu, bila zamućena i imala neuobičajen miris, što dodatno pojačava sumnje da je uzrok ovog "ekocida", ozbiljno hemijsko zagađenje.
"Ne pamti se ovakav pomor i da je ovoliko ribe stradalo u jednom danu. Bilo je nekih sporadičnih slučajeva, ali ovo nije ni blizu ničemu što smo do sada videli", rekao je Predrag Milosavljević iz Gradske organizacije sportskih ribolovaca Novi Pazar.
Ribolovci navode da je šteta nesaglediva i da je uginula ne samo riba, već i sav živi svet u vodi, od insekata do najvećih primeraka koje su retkost u čitavoj Srbiji.
"Ovo je katastrofa živa. Ekološka katastrofa. Ne znam ko može da uradi ovako nešto. Vraća nas 20 godina unazad. Sve je stradalo u vodi. Totalni ekocid", rekao je jedan od ribolovaca dok je vadio mrtvu ribu iz reke.
Zlostavljali losose? Uzgajalište suspendovano iz programa dobrobiti životinja
Sumnja se na ljudski faktor, a ribolovci tvrde da je verovatno u reku ispuštena otrovna tečnost, čije poreklo treba da utvrde nadležne institucije.
"Započelo je kod izvora, odakle se mrtva riba nizvodno širila sve do izlaska iz grada. Na teren su izašli nadležni organi, uzeti su uzorci vode, sada čekamo rezultate i zvanično saopštenje", rekao je Milosavljević.
Predsednik Mušičarske sekcije, Kenan Ademović, smatra da je ovakva situacija posledica lošeg upravljanja rekama i slabe kontrole. Na pitanje da li su iz Kraljeva, koji trenutno imaju nadležnost nad ovim vodama, došli da reaguju, on kaže da je poslat ribočuvar, ali da se "generalno ne ulaže dovoljno u očuvanje reke i njenog ekosistema".
Sumnja se da je u reku Rašku dospela štetna hemijska supstanca, što je, prema prvim procenama ribolovaca, izazvalo masovni pomor ribe. Tačan uzrok još uvek nije poznat.
Nadležne institucije su izašle na teren, uzeti su uzorci vode, a rezultati analize se očekuju u narednim danima. Do tada ostaje zabrinutost građana i apel da se odgovorni za ovu ekološku katastrofu hitno identifikuju i kazne.
Tagovi
Autorka