Pretraživanje tekstova
Kečiga je je ekonomski značajna vrsta i decenijama je bila izložena prekomernom izlovu.
Zabrana izlova kečige na najmanje pet godina, zahtev je Svetske organizacije za prirodu. Cilj je da se omogućila obnova populacija ove veoma ugrožene vrste ribe. U našoj zemlji kečiga naseljava Dunav, Savu, Tisu i Veliku Moravu, kao i deo Zapadne Morave. To je ekonomski značajna vrsta i decenijama je bila izložena prekomernom izlovu.
"Studija koju je WWF izradio pokazuje da se kečiga intenzivno lovi, ne samo tokom dozvoljenog perioda ulova, već i tokom lovostaja kada je ribolov zabranjen, kako bi se omogućio neometan mrest. Kroz naš i rad naših partnerskih organizacija, više puta smo dokumentovali neometanu prodaju kečige ispod zakonski propisane mere od 40 cm, u restoranima i na pijacama širom Srbije. Sve navedeno onemogućava da se populacija obnavlja i da bude stabilna", napominje Vesna Maksimović iz WWF Adria.
Faktori koji ugrožavaju kečigu su:
Oni se nalaze na Crvenoj listi ugroženih vrsta Međunarodne unije za zaštitu prirode (IUCN). Analiza WWF je ustanovila da su svi navedeni faktori ugrožavanja kečige prisutni i u Srbiji. "Petogodišnja zabrana na izlov kečige bi predstavljala veliki napredak za opstanak kečige u čitavom slivu reke Dunav", rekao je Arne Ludvig, kopredsedavajući IUCN-ove ekspertske grupe za jesetre.
Izvor: WWF Srbija
Tagovi
Kečiga Crvena lista Zabrana izlova Vesna Maksimović WWF Adria Svetska organizacija za prirodu
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Najstarija i najjeftinija mera u borbi protiv mraza - zadimljavanje u zasadu višnje
Selo Donje Zuniče, okolina Knjaževca