Pretraživanje tekstova
Kosidba na Rajcu manifestacija je koja čuva tradiciju seoske mobe, na kraju letnje kosidbe livada u brdsko planinskim krajevima. Ove godine održaće se u periodu od 15. do 17. jula.
Kosidba na Rajcu manifestacija je koja čuva tradiciju seoske mobe, na kraju letnje kosidbe livada u brdsko planinskim krajevima. Ove godine održaće se u periodu od 15. do 17. jula.
Reč je o događaju duge tradicije poznatom i van granica Srbije. Kosidba je međunarodna manifestacija kosaca, pobednika na prethodno održanim takmičenjima u bližem okruženju, ali i širom Balkana i Evrope. Prvo takmičenje kosaca na Rajcu održano je davne 1892. godine, a mnogo godina kasnije javila se ideja da Kosidba na Rajcu postane turistička manifestacija, što se i dogodilo 1970. godine.
Takmičari se nadmeću u košenju planinske trave. Kosači su u narodnoj nošnji, sa slamenim šeširima i izvezenom, šarenom torbom na ramenu. Samo takmičenje je prilika da učesnici pokažu svoju veštinu, a oni najveštiji se brzo izdvoje. Na kraju kosidbe najveštiji, a obično i najizgledniji po nošnji, stasu i pesmi proglašava se za Đidiju ili Kozbašu, a na sledećoj kosidbi on je taj koji predvodi kosače. Takmičenje se završava tradicionalnim kosačkim ručkom na travi, postavljenim na ćilimima i belim čaršafima.
Pravo učestvovanja na revijalnom delu manifestacije Kosidba na Rajcu imaju svi učesnici koji se prijave i dođu na košenje sa potrebnom opremom i obaveznom kosačkom nošnjom koja podrazumeva belu vezenu košulju, pojas, bele pantalone, vežene čarape i opanke ili nošnjom koja je karakteristična za mesto iz koje kosač dolazi. Prijave za takmičenje dostavljaju se organizatoru mannifestacije elektronskim putem, pisanom ili telefonskom prijavom putem sledećih kontakata: Karađorđeva 7, 14240 Ljig , tel: +381 14 3443 300, a sve dodatne informacije možete dobiti putem i maila: info@kosidba.com. Svi prijavljeni takmičari dužni su doći najkasnije do 10 časova na dan manifestacije.
Foto:kosidba.com
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!