Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Nematerijalno nasleđe
  • 28.01.2024. 16:30
  • Kolubarski okrug, Valjevo

Da li će ivanjdanski venci postati deo nematerijalnog kulturnog nasleđa?

Naša kultura i tradicija prepuna je brojnim običajima koji se čuvaju od davnina, a jedan od njih su ivanjdanski običaji i pre svega ivanjdanski venčići koji bi mogli da se nađu na nacionalnoj listi nematerijalnog nasleđa.

Da li će ivanjdanski venci postati deo nematerijalnog kulturnog nasleđa?
Foto: Sanja Dovečer
  • 163
  • 44
  • 0

Muzejsko, arheološko, kulturno i nematerijalno nasleđe veoma su važni za naš kulturni i nacionalni identitet. Istraživanja u ovoj oblasti veoma su bitna, a teško se može reći da se jedan takav projekat može završiti. Prema rečima etnologa valjevskog Narodnog muzeja Gordane Pajić, uvek se može istraživati dalje i saznati više.

"Ja sam istraživala 2020. godine o ivanjdanskim običajima, za vreme korone. Bilo je nezgodno ići na teren i komunicirati sa ljudima, ali uspeli smo u tome, čak smo i snimili i izmontirali jedan film i uradili katalog. Prvo smo obuhvatili Valjevo i okolinu, a 2022. godine smo taj projekat nastavili sa kolegama iz drugih krajeva", kaže Pajićeva i dodaje da je naziv tog projekta bio Ivanjdanski običaji u Srbiji i kroz njega su promovisali i jedan zbornik radova.

Pajićeva o projektu

"U 2023. sam svu prikupljenu građu sistematizovala, popunila upitnik i predala našem Nacionalnom komitetu za nematerijalno nasleđe za upis ivanjdanskog venčića na našu nacionalnu listu. Procedura je malo sporija, pa sada čekamo odgovor", navodi ona.

Ivanjdanski običaji 

Istraživanje o ivanjdanskim običajima vezanim za valjevski kraj obavljeno je u Brankovini i Osečini. 

"U zborniku koji smo priredili nalazi se sedam članaka koji govore o važnim aspektima ovog običaja. To je branje ivanjskog cveća, pravljenje ivanjdanskih venčića, kolektivni karakter ovog običaja, običaj stavljanja venčića na grobove, što je u Jadru još uvek zadržano. Veoma važan deo su i ivanjdanske vatre, one su ada izobičajene, ali se zadržao u Zapadnoj Srbiji za Petrovdan i to su praznici letnjeg ciklusa koji imaju zajednički karakter paljenja vatre", kaže naša sagovornica.

Sedam članaka koji govore o važnim aspektima ovog običaja nalaze se u zborniku

"U zborniku se nalazi i članak o lekovitim vodama jer se veruje, a o tome su pisale kolege iz Čačka, da se u blizini manastira Sjenik kod Čačka, narod upravo na Ivanjdan okuplja, bere lekovite trave i umiva lekovitom vodom. To je veoma interesantan segment o lekovitom i magijskom svojstu vode", kaže Pajićeva i dodaje da sve to daje mogućnost etnolozima i muzejima da to nematerijalno nasleđe baštini na jedan poseban način i prezentuje javnosti.

Običaji, tradicija i turizam

Običaji i tradicija našli su se i u programima turističkih organizacija gde se na interesantan način prezentuje njihovim korisnicima.

Ivanjdanski venci - zašto se upliću lekovite biljke, žitarice i beli luk?

"U zborniku su se našla iskustva različitih institucija, ali ono što je bitno je da su ti običaji još uvek živi u narodu. Naravno, izmene postoje shodno današnjem vremenu i ono što je interesantno je da se ivanjdanski običaji mogu sve više videti i u gradskoj sredini", naveo je etnolog valjevskog Narodnog muzeja.

Kolektivni karakter običaja se više ne upražnjava kao nekad

U ranijim vremenima narod se okupljao, žene i devojke su išle da beru trave i plele venčiće, ali danas to ne funkcioniše tako.

U ranijim vremenima narod se okupljao, danas se to drugačije radi

"Danas to svako radi za sebe, odlazi da bere trave ili plete venčiće, a najčešće se oni, već gotovi, prodaju na pijacama ili po kvartovima, bar je tako po Valjevu, a verovatno i u drugim sredinama. Ono što je zanimljivo je da se u Brankovini, odnosno na Brankovačkom visu, slavi slava jednog zaseoka, a u drugom selu, Jovanji, priređuje se vašar", kaže Pajićeva.

Sve ove običaje, lokalne zajednice i danas prihvataju kao deo svog nasleđa, oni žive i prenose se na nove generacije.  


Foto prilog


Tagovi

Ivanjdanski venci Gordana Pajić Ivanjdanski običaji Nematerijalno nasleđe Tradicija Turizam Turistička organizacija Kolektivni karakter


Autorka

Sanja Dovečer

Više [+]

Novinarka sa dvodecenijskim iskustvom. Upoznata sa stanjem i kretanjima u oblasti poljoprivrede na području Valjeva.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Šljiva u različitim fazama cvetanja. Sada je vreme da blagovremeno reagujete i zaštitite je od monilioze..