Uz nadmorsku visinu sličnu Zlatiboru i blizinu Divčibara, ovo mirno planinsko selo privlači i domaće i strane ljubitelje prirode, a idealno je za beg od gradske gužve
Dok se u mnogim krajevima oglašavaju na prodaju kuće i kompletna domaćinstva, u Tometinom Polju, u podnožju Maljena, između Požege i Divčibara, niču vikendice, prenosi RTS. Zbog toga je i porasla cena zemljišta, pa u zavisnosti od lokacije, cena jednog ara premašuje i hiljadu evra.
Uz nadmorsku visinu sličnu Zlatiboru i blizinu Divčibara, ovo mirno planinsko selo privlači i domaće i strane ljubitelje prirode, a idealno je za beg od gradske gužve. Bračni par Fon der Ziden iz Stare Pazove, Tanja i Laurens, inače poreklom iz Holandije, kažu da su u Srbiji obišli mnoga mesta, ali da im je boravak u brvnari u Tometinom Polju jedan od najopuštenijih doživljaja.
"Nema hotela u kom nismo bili i sad smo rešili da jednom dođemo i u ovako nešto. Prvi put smo sad u brvnari, gde nema nikoga oko nas. I mogu vam reći da se bolje odmorimo nego kad ste u gužvi, među ljudima, morate u određeno vreme na doručak", kaže za RTS Tanja Fon der Ziden.
Umesto da ponude na prodaju deo imovine, bračni par Vasović odlučio je da udahne novi život dedovini brvnarom za goste. Raduje ih i što gradnja vikendica vraća život u opustele krajeve.
"U tim vikendicama koje su ljudi napravili, na placevima koje su kupili, vidite neke ljude koji su došli, mlade ljude, decu koja su tu. Pa nek od njih ostane neki deo da dolazi ponovo tu, biće super", kaže Vlade Vasović iz Tometinog Polja.
Drveni i zidani objekti niču na Tometinom Polju, a i jedan autobus adaptiran je u vikendicu.
Kako navode iz Turističke organizacije Požega, ova destinacija se nalazi na severu opštine Požega i obiluje neverovatnim prirodnim resursima za aktivan odmor.
"Sa divnim predelima za pešačenje, planinarenje, vožnju bicikla i paraglajding, sa nadmorskom visinom od 750 metara, ova talasasta visoravan nestvarne lepote osvaja istinske zaljubljenike u aktivan odmor u prirodi", ističu.
Osim važnih migratornih vrsta ptica i šumske divljači, ovde se prepliću 52 kilometra obeleženih planinarsko - pešačkih staza, kao i 30 kilometara onih namenjenih biciklistima. To je svojevrsna vazdušna banja sa najvećom koncentracijom ozona u širem okruženju, što povoljno utiče na neurovegetativna oboljenja, anemije, plućne bolesti, kao i sve vrste stresa.
Osim vazduha i prirode, ovde su značajni resursi zdrave, pitke vode, koja po nekim analizama ima atribute lekovitosti. Čalački potok i Vražji vir su dva stroga rezervata prirode, koji se nalaze u ovoj prirodnoj lepoti.
Izvori
Tagovi
Autorka