Pretraživanje tekstova
Virus je prisutan u urinu, izmetu, mleku, nosnom i očnom sekretu. Na dlaci i vuni zaražene životinje prisutan je čak tri meseca nakon infekcije.
Boginje koza (lat. Variola caprina) su zarazno virusno oboljenje, većinom benignog karaktera, a manifestuje se osipom na koži vimena ili ređe po koži celog tela. Bolest nije zoonoza i čovek ne može oboleti od nje.
"Najčešće obolevaju mlade životinje, kao i životinje koje su pod stresom ili su već obolele od drugih bolesti", napominje savetodavac za stočarstvo u PSSS Vranje, Robert Širtov.
Inficiranje nastaje direktnim putem (putem aerosola, respiratornom sekrecijom) i indirektnim kontaktom preko kontaminiranih materijala (hrana, prostirka, oprema, muža, radna odeća).
"U prenošenju bolesti veliku ulogu imaju insekti i krpelji. Virus je prisutan u urinu, izmetu, mleku, nosnom i očnom sekretu. Na dlaci i vuni zaražene životinje prisutan je čak tri meseca nakon infekcije".
Budite na oprezu: Najviše infekcija brucelozom se javlja krajem zime
Klinički znaci bolesti u zavisnosti od uzrasta i imuniteta su sledeći:
"Bolest se ne leči i ukoliko se pojave ovakvi i slični simptomi, farmeri treba da se odmah obrate veterinarskoj službi ili nadležnoj veterinarskoj inspekciji", napominje Širtov.
Izvori
Poljoprivredne savetodavne i stručne službe Srbije
Tagovi
Zarazno oboljenje Lečenje Klinički znaci bolesti Robert Širtov Boginje koza
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!