U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je rast otkupne cene ovaca na dominantnih 180 din/kg
Dominantna otkupna cena tovnih bikova simentalske rase telesne mase iznad 500 kilograma bila je viša u klanicama na području nišavskog regiona i dostigla je iznos od čak 400 din/kg, prenosi STIPS. To ukazuje na rast u odnosu na prethodni period.
Na pijaci žive stoke u Kraljevu došlo je do rasta prodajne cene tovnih bikova SM rase u istoj kategoriji, pa su se najčešće mogli pazariti po ceni od 365 din/kg. Reporter STIPS iz Požarevca zabeležio je protekle sedmice pad otkupne cene krava za klanje SM rase u klanicama na području braničevskog regiona, gde je dominirao iznos od 230 din/kg. Osim krava za klanje klaničari sa ovog područja otkupljivali su telad SM rase po dominantnoj ceni od 550 din/kg i tovnu junad od 350 do 480 kilograma po dominantnoj ceni od 520 din/kg.
U klanicama na području južnobačkog regiona došlo je do pada otkupne cene tovne junadi težih od 480 kilograma u odnosu na prethodni period. Dominirao je iznos od 340 din/kg.
Na pijaci žive stoke u Kragujevcu došlo je do pada prodajnih cena prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma na dominantnih 300 din/kg i tovnih svinja težih od 120 kilograma na dominantnih 140 din/kg. Zbog povećane tražnje tovnih svinja od 80 do 120 kilograma došlo je do rasta cene na dominantnih 190 din/kg.
U klanicama na teritoriji šumadijskog regiona niža je bila otkupna cena krmača za klanje, jer je dominirao iznos od 140 din/kg. U klanicama na području jablaničkog regiona evidentiran je rast otkupne cene prasadi od 16 do 25 kilograma, a naješće su otkupljivani za 300 din/kg.
U klanicama na području podrinjskog regiona bila je niža otkupna cena prasadi težine od 16 do 25 kilograma (330 din/kg) i tovnih svinja u kategoriji od 80 do 120 kilograma (190 din/kg). Otkupna cena prasadi od 16 do 25 kilograma bila je niža u klanicama na području južnobanatskog regiona. Dominirao iznos od 330 din/kg.
Pad cene prasadi telesne mase od 16 do 25 kilograma zabeležen je i na stočnoj pijaci u Nišu, gde je dominirao iznos od 300 din/kg. Klaničari sa područja srednjebanatskog regiona protekle su sedmice otkupljivali tovne svinje telesne mase od 80 do 120 kilograma po nižim cenama u odnosu na prethodni period, najčešće za185 din/kg.
Na pijaci žive stoke u Kragujevcu došlo je do pada cene ovaca protekle sedmice, pa se promet odvijao po ceni od 170 din/kg. U klanicama na području šumadijskog regiona evidentiran je rast otkupne cene ovaca na dominantnih 180 din/kg. Niža je bila cena jagnjadi i na stočnoj pijaci u Loznici u odnosu na prethodni period. Dominirao je iznos od 550 din/kg. Prodaja je bila slaba.
Formiranje kriznog štaba za sprečavanje i suzbijanje slinavke i šapa
U klanicama na području podrinjskog regiona, takođe je bila niža otkupna cena jagnjadi, jer je dominirao iznos od 550 din/kg. Pad prodajne cene jagnjadi zabeležen je protekle sedmice i na stočnoj pijaci u Nišu, gde se prodaja najčešće odvijala po ceni od 480 din/kg.
U klanicama na području srednjebanatskog regiona zabeleležen je rast otkupne cene jagnjadi. Dominirao je iznos od 550 din/kg. Obim ponude i otkupa bio je prosečan. Dominantna cena jagnjadi iznosila je 550 din/kg na pijaci žive stoke u Leskovcu. Za jarad su kupci protekle sedmice trebali da izdvoje 400 din/kg, dok je kod ovaca dominirao iznos od 200 din/kg.
Izvori
Tagovi
Autorka