Količine metana koje se oslobađaju iz stajskog đubriva slične su onima iz probavnog sistema životinja, a hvatanje i pretvaranje u bioplin omogućili bi uštedu i smanjenje štetnih emisija, tvrde naučnici
Konverzija metana u bioplin mogla bi da smanji emisije i donese značajne uštede mlečnoj industriji. Studija Univerziteta East Anglia (UEA) u Ujedinjenom Kraljevstvu i Međunarodnog udruženja za smanjenje emisija (IFEAA) otkriva da bi hvatanje i pretvaranje ovog gasa u bioplin mogla da donese mlečnom sektoru više od 400 miliona funti godišnjih ušteda na gorivu, odnosno oko 52.500 funti po farmi (gotovo 63.000 evra, op.ur.).
Kako navode, primena ove tehnologije na sve mlečne farme u EU-u mogla bi smanjiti emisije za približno 5,8 odsto globalne procene za ograničenje porasta temperature na 1,5 °C, izvestio je Science Daily. Istraživanje takođe sugeriše da dosadašnji izveštaji o emisijama Međuvladinom panelu za klimatske promene (IPCC) možda nisu dovoljno pouzdani.
Trenutni podaci pokazuju da su enterične emisije, one koje dolaze iz probavnog sistema životinja (najčešće podrigivanjem, op.ur.), tri do devet puta veće od emisija iz upravljanja stajskim đubrivom. Međutim, novi nalazi sugerišu da bi taj odnos mogao biti bliži 50:50.
"Čini se da standardna međunarodna metodologija potcenjuje emisije metana iz skladištenja đubriva. Srećom, imamo tehnologiju koja ovaj problem može pretvoriti u poslovnu priliku za poljoprivrednike", rekao je profesor iz Tyndall Centra za istraživanje klimatskih promena na UEA, Neil Vard. Kako kaže, ako se hvata i koristi kao gorivo, mogu se smanjiti računi za energiju i postići energetska nezavisnost.
Istraživači su tokom 2022.-2023. analizirali emisije iz laguna sa đubrivom na dvema farmama, koje su bile pokrivene nepropusnim poklopcima. Otkrili su da proizvode četiri do pet puta više metana nego što sugerišu službene procene IPCC-a, sa emisijama od 145 kg i 198 kg po kravi godišnje, u poređenju sa prijavljenih 38 kg po kravi.
Kako navode stručnjaci, potrebno je analizirati i slična istraživanja i povećati subvencije za poklopce za stajnjak. Osim toga, predlažu i uvođenje finansijskih sredstava na opremu za dobijanje bioplina iz metana.
"Postoji tehnologija za hvatanje, obradu i korišćenje metana koji se trenutno gubi u atmosferu i doprinosi nakupljanju gasova sa efektom staklene bašte, a izgleda ekonomski obećavajuće, posebno ako se može implementirati okvir podsticaja za kapitalna ulaganja na farmama, zajedno sa regulatornom podrškom", izjavila je izvršna direktorica IFEAA, profesorica Peni Atkins. Objašnjava kako je kumulativni doprinos iz upravljanja stajnjakom na mlečnim farmama značajan.
Pojednostavljenje procesa planiranja i izdavanja dozvola i poreske olakšice za ulaganja u lanac snabdevanja, kao što su ulaganja mlečnih prerađivača u dobavljačke farme, moglo bi dovesti do široke upotrebe, tvrde istraživači.
Kako kaže bivši državni sekretar za životnu sredinu i ruralna pitanja i predsednik IFEAA, Džordž Eustice, smanjenje emisija je ključno za postizanje nulte neto stope emisija i ograničavanje globalnog porasta temperatura na 1,5°C.
"Loša vest je da su emisije iz poljoprivrede veće nego što se ranije mislilo, ali je dobra vest da se metan lako može uhvatiti i koristiti kao alternativa fosilnim gorivima", zaključio je Eustice.
Tagovi
Autor