Zadruga okuplja 40 zadrugara, proizvođača mleka i sireva. Proizvode najprodavaniji sir na svetu, a profit dele.
Italija je jedna od zemalja sa najviše razvijenim i organizovanim zadrugama u svetu. Jedna od njih je i zadruga "Parco Murgia latte" iz mesta Ceglia Messapica, nedaleko od Barija, u regiji Pulja, koja okuplja 40 zadrugara, proizvođača mleka i sireva. Proizvode i najtraženiji sir u svetu.
U državi, koja je najpoznatija po voćarskim zadrugama, sve više se izbacuju posrednici u otkupu mleka jer se proizvođači, i u ovoj oblasti poljoprivrede, uključuju u zadruge koje otkupljuju mleko i dostavljaju ga prerađivačima, kaže Vito Laterza, direktor zadruge.
"Imamo i zadugu koja distribuira mleko. Naš cilj prvenstveno je skretanje pažnje potrošačima na kvalitet mleka, njegova promocija, kao i valorizacija proizvoda s područja regije Pulja, koja je posebna po sastavu korovskih vrsta. Zbog njih mleko ima odličan kvalitet, odnosno, specifičnu masnoću, somatske ćelije, proteine i bakterije", ističe Laterza.
Proizvođači poštuju pravila, krava može da pase samo na jednoj livadi, na jednom području. Uspeli su, priča nam, uz pomoć evropskih fondova, da zaštite geografsko poreklo ovog mleka i sireva, među kojima je najpoznatiji Burata, koji je ujedno najtraženiji i najprodavaniji sir u svetu, na šta su ponosni.
Prema njegovim riječima, mnogo proizvođača ima sopstvenu preradu. Trenutno je u zadruzi 40 proizvođača, a pre desetak godina počeli su sa devet. Od zadruge dobijaju i tehničku podršku, kao i razmenu iskustava, a savetodavne usluge u vidu prehrambenih i veterinarskih stručnjaka, pruža im regija Pulja.
Proizvođači imaju veću otkupnu cenu za 10 odsto upravo zbog odličnog kvaliteta. Sve više sredstava iz evropskih fondova koriste za promociju izvoza sireva iz regije Pulja u Evropu, ali i na ostale kontinente.
"Inače, proizvođači imaju obavezu da, najmanje, 50 odsto proizvodnje dostave zadruzi, a sa ostatkom mogu da rade šta žele. Učešće u zadruzi plaća se od 150 do 1.000 evra, a na kraju godine, deli se profit. Ono što je stimulativno jeste podatak da subvencije, koje proizvođači dobijaju iz fondova, iznose od 50 do 80 odsto, bez obzira da li je reč o nabavci traktora ili izgradnji objekata i skladišta", tvrdi Laterza.
Od 40 proizvođača, četiri su ušla u sistem organske proizvodnje i u zadruzi očekuju da će, u narednim godinama, sve više farmera da se uključi u ovaj sistem, jer je otkupna cena veća, kao i prodajna cena sireva
Tagovi
Autor