Posebno su ugrožene visoko proizvodne krave, ali i druge kategorije stoke poput ovaca, koza, svinja i živine, kao i kućni ljubimci.
Na snazi je upozorenje na sušu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), a temperature će narednih dana dostizati i do 39 oC. Visoke temperature u kombinaciji s povećanom vlažnošću vazduha predstavljaju ozbiljnu pretnju zdravlju i dobrobiti životinja na farmama.
Toplotni stres nastaje kada organizam životinje ne uspeva dovoljno brzo da izbaci višak toplote, što može dovesti do pada proizvodnje, bolesti, pa čak i uginuća.
Posebno su ugrožene visoko proizvodne krave, ali i druge kategorije stoke poput ovaca, koza, svinja i živina, kao i kućni ljubimci. Stručnjaci iz Veterinarskog zavoda TK savetuju preduzimanje preventivnih mera kako bi se posledice toplotnog stresa svele na minimum.
Na farmama je potrebno osigurati dobru ventilaciju. To uključuje otvorene zidove, visoke krovove i, ako je moguće, korišćenje ventilatora, sistema za orošavanje ili zamagljivanje. Životinjama, kako navode, treba omogućiti boravak u zasenjenim prostorima, te izbegavati prenaseljenost u objektima.
Voda mora biti dostupna u svakom trenutku, sveža, čista i hladna. Ishranu je najbolje organizovati u jutarnjim i večernjim satima kada su temperature niže, a treba izbegavati pokvarenu hranu i silaže. Kao dodatnu podršku organizmu preporučuje se dodavanje elektrolita i vitamina C i E.
Higijena objekata takođe igra važnu ulogu. Štale treba redovno čistiti i dezinfikovati, uz stalno suzbijanje muva i komaraca. Važno je pratiti ponašanje životinja - njihovu respiraciju, apetit i opšte stanje te osigurati redovan veterinarski nadzor.
Farmeri bi trebali da planiraju ishranu i radne aktivnosti u skladu s vremenskom prognozom, da vode evidenciju o promenama u mlečnosti i ponašanju, ali i da edukuju osoblje o simptomima toplotnog stresa. Takođe, preporučuje se praćenje temperature-vlažnost indeksa (THI) i izbegavanje svih dodatnih stresova za životinje, poput vakcinacije i transporta, u najtoplijim danima.
Ako govedo refleksno izbegava sunčevu svetlost moguće je da ima genetski poremećaj?
Toplotni stres nije neizbežna posledica letnjih vrućina. Uz pravovremenu pripremu i odgovarajuće mere, moguće je očuvati zdravlje i proizvodnju na farmi i tokom najtežih letnjih uslova, zaključuju iz Veterinarskog zavoda Tuzlanskog kantona.
Tagovi
Autorka