Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zarazna bolest
  • 04.04.2025. 09:00

Nove mere protiv slinavke i šapa: Postavljene dezobarijere i punktovi za dezinfekciju na prelazu Horgoš

Na ovim punktovima obavlja se ručno ili mašinsko prskanje vozila pomoću ručnih ili motornih pumpi, što omogućava temeljnu dezinfekciju celokupnog transportnog sredstva.

Nove mere protiv slinavke i šapa: Postavljene dezobarijere i punktovi za dezinfekciju na prelazu Horgoš
Foto: AK grafika
  • 115
  • 48
  • 0

S obzirom na lošu epizootiološku situaciju u Mađarskoj i Slovačkoj i visok rizik od unošenja bolesti slinavke i šapa u Srbiju iz ovih zemalja, Ministarstvo poljoprivrede, preduzelo je pojačane mere biosigurnosti i postavilo dezobarijere za teretna i putnička vozila na graničnom prelazu Horgoš.

"Sva vozila koja iz Mađarske ulaze u Srbiju preusmeravaju se na dezobarijere radi sprovođenja neophodnih mera dezinfekcije. Dodatno, na pomenutom graničnom prelazu pripremljeni su i posebni punktovi za detaljniju dezinfekciju transportnih sredstava", saopštilo je Ministarstvo poljoprivede.

Na ovim punktovima obavlja se ručno ili mašinsko prskanje vozila pomoću ručnih ili motornih pumpi, što omogućava temeljnu dezinfekciju celokupnog transportnog sredstva. Iz resornog ministarstva još jednom apeluju na sve držaoce životinja, veterinare i druge aktere u sektoru stočarstva da pokažu maksimalnu odgovornost i primenjuju rigorozne biosigurnosne mere.

Obavlja se ručno ili mašinsko prskanje vozila pomoću ručnih ili motornih pumpi, što omogućava temeljnu dezinfekciju
Obavlja se ručno ili mašinsko prskanje vozila pomoću ručnih ili motornih pumpi, što omogućava temeljnu dezinfekciju (Foto: MPŠV)

"Napominjemo da je strogo zabranjen uvoz goveda, svinja, ovaca i koza, kao i proizvoda životinjskog porekla, uključujući i hranu koja je namenjena za konzumiranje od
strane putnika ako u sebi sadrži proizvode životinjskog porekla, a iz zemalja u kojima su potvrđeni slučajevi bolesti ili se sprovode mere u restriktivnim područjima."

Prijaviti svaku sumnju

Kako dodaju, Ministarstvo poljoprivrede nastavlja da prati situaciju i preduzima sve mere za sprečavanje unošenja bolesti slinavke i šapa u Srbiju. Za dodatne informacije o samoj bolesti slinavke i šapa, merama prevencije i postupanju u slučaju sumnje na zarazu, a sve u cilju pravovremene reakcije i sprečavanja nastanka i širenja bolesti, građani se mogu obratiti nadležnim veterinarskim stanicama ili Upravi za veterinu na brojeve telefona: 011/31-17-100, 011/28-56-106 i 064/86-80-016.

Mađarska i Slovačka prijavile nove slučajeve slinavke i šapa

Podsetimo, resorno ministartvo je 21. januara 2025. godine donelo Naredbu o merama za sprečavanje unošenja slinavke i šapa (“Službeni glasnik RS 6/2025”), koja propisuje pojačanu kontrolu životinja proizvoda životinjskog porekla i hrane za za životinje iz zemalja sa potvrđenim slučajevima, obavezno prijavljivanje svih sumnjivih slučajeva veterinarskim službama i troge mere biosigurnosti na farmama, uključujući dezinfekciju, kontrolu ulaska i izlaska ljudi i vozila. U Srbiji nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj ove bolesti. Poslednji slučaj u Srbiji registrovan je 1996. godine na teritoriji Kosova i Metohije.

Naslovna fotografija: AK grafika/MPŠV


Izvori

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije


Tagovi

Slinavka i šap Dezobarijere Horgoš Dezinfekcija Visok rizik Ministarstvo poljoprivrede


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".