Pretraživanje tekstova
Naučni dokazi pokazuju da telad s ograničenim kontaktom, često pate od izolacionog stresa i nemogućnosti sisanja.
Evropska agencija za bezbednost hrane EFSA objavila je nove smernice o poboljšanju dobrobiti teladi. Preporučuju da se telad drže uz majku najmanje jedan dan nakon teljenja.
Naučni dokazi pokazuju da telad s ograničenim kontaktom, često pate od izolacionog stresa i nemogućnosti sisanja.
Preporuka je da se drže zajedno i duže od jednog dana zbog dobrobiti i za mladunče i za majku. Potrebno je obezbediti dobro upravljanje kolostrumom i dovoljne količine mleka i to 20 odsto telesne težine u mleku, na početku dok sisaju.
Tokom prve dve nedelje života treba da budu smešteni u malim grupama od dve do sedam životinja.
U novim smernicama savetuju izbegavanje upotrebe pojedinačnih obora kako bi se poboljšala njihova dobrobit. Teladima je neophodno obezbediti dovoljno prostora za odmor i igru i pristup udobnoj stelji.
Nadležni organi preporučuju povećanje prostora na oko 20 m² po životinji kako bi se omogućilo neograničeno kretanje. Za odmor u ležećem položaju preporučeno je tri metra kvadratna, što je minimalni zahtev.
Naučnici EFSA-e su izjavili da bi dugo rezanu vlaknastu hranu, kao što je seno, trebalo davati teladi od navršene dve nedelje i postepeno povećavati tokom vremena. Potreban je visok unos vlakana kako bi se pokrile potrebe za preživanjem i gvožđem.
Evropska komisija je od EFSA zatražila da dostavi nove dokaze o dobrobiti teladi u uzgoju što je i urađeno.
Tagovi
EFSA Telad Držanje teladi Dobrobit teladi
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Udeo bruto dodate vrednosti poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi. Ako gledamo nominalni iznos BDV-a poljoprivrede ona je u Srbiji u 2023. godini iznosila 2,8 milijardi evra, to je četiri odsto BDP-a Srbije. To je na istom... Više [+]
Udeo bruto dodate vrednosti poljoprivrede u BDP-u Srbije je među najvećim u Evropi. Ako gledamo nominalni iznos BDV-a poljoprivrede ona je u Srbiji u 2023. godini iznosila 2,8 milijardi evra, to je četiri odsto BDP-a Srbije. To je na istom nivou BDV-a koji je ostvarila Danska. Međutim, vrednost poljoprivredne proizvodnje Danske je iznosila 12,7 milijardi evra. Vrednost poljoprivrednih usluga u Srbiji je četiri puta manja od iste u Danskoj (681 prema 173 miliona evra). U strukturi poljoprivrede Srbije je dve trećine biljna proizvodnja, a jedna trećina stočarska, dok je u Danskoj suprotno. Ukupna proizvodnja stočarskih proizvoda pet puta je razvijenija u Danskoj, posebno u svinjogojstvu. #uzgojsvinja
Foto: Pixabay