Veći broj jagnjadi po ovci, otporna grla i brže umnožavanje stada razlozi su zbog kojih je jedan od naših retkih odgajivača itekako zadovoljan romanovskom rasom.
Posetili smo odgajivača romanovske rase ovaca, Đorđa Đorđevića iz Rabenovca u blizini Rekovca. On na farmi za sada ima dvadesetak ovaca i par ovnova u čistoj rasi i u više krvnih linija.
Ovo je drugi put da se susrećemo sa njim. Od njega, kao jednog od malobrojnih odgajivača ove rase kod nas, pre par meseci smo saznali osnovne karakteristike rase i kako se ona prilagodila našim uslovima. Danas Đorđe sa nama deli svoja iskustva po pitanju plodnosti i jagnjenja romanovskih ovaca.
Prvog aprila ovca Ljubica obradovala je Đorđa ojagnjivši četvorke, dva muška i dva ženska jagnjeta. Ovoj ovci je četvrto jagnjenje po redu. Na prvom jagnjenju ojagnjila je dvojke, na drugom i trećem trojke. Stara je tri godine.
Od nastanka romanovske ovce u Rusiji u 19. veku, vršena je stroga selekcija na plodnost, a rezultat selekcijskog rada je da je ovo danas najplodnija rasa ovaca u svetu. U našim uslovima godišnji prosek po ovci u dva jagnjenja iznosi preko 5 jagnjadi. Jedinke su retke. Pošto veoma rano polno sazrevaju, neophodno je da se ženska jagnjad već sa tri meseca starosti čuvaju zasebno, kako ne bi došlo do neželjenog parenja. Đorđe ovce pušta u priplod sa deset meseci starosti.
"U ovom kvartalu, od prvog januara do prvog aprila, prosek jaganjca po ovci bio mi je 2,9. U maju pretstoje jagnjenja ovaca koje su se parile tokom decembra proše godine, tako da u narednom periodu očekujem da prebacim prosek, od preko troje jagnjadi po ovci, jer što su ovce starije jagnje veći broj. Takođe, nabavljam sve bolje ovnove koji su iz legla četvorki i petorki, to je idealna genetika kada ovan iz takvog legla pari ovce koje su iz legla trojki ili četvorki", kaže Đorđe.
Romanovski jaganjci napreduju
sporije od tovnih rasa
Ubrzo nakon rođenja jagnjad je na nogama, živahna je i umiljata. Romanovske ovce spadaju u izrazito mlečne rase, što im omogućava da samostalno othrane brojno leglo. Prosečna težina jaganjadi starosti 90 dana iznosi od 22 do 25 kg.
"Romanovski jaganjci napreduju sporije od tovnih rasa, ali su daleko otporniji, gubici su minimalni, gotovo da ih nema. Ovca bez problema othrani dvojke ili tojke, ali već kod četvorki potrebno je po malo dodavati mleka kako bi jaganjci bolje napredovali prvih desetak dana. Posle tog perioda oni projedu i više nema brige. Prosečna romanovska ovca ojagnji barem pet jagnjaca u godini koja će za četiri meseca da dostignu po 30 kg, što je 150 kg mesa godišnje. To ne može ni jedna druga ovca, mada ja sve prodam za priplod po ceni od 200 do 350 € po romanovskom jagnjetu", priča naš domaćin.
Romanovska rasa može služiti za poboljšanje proizvodnih karakteristika stada drugih rasa, jer muška grla prenose gene plodnosti i otpornosti na potomstvo. Potomstvo dobijeno na ovaj način takođe jagnji veći broj jagnjadi.
"Pored toga što romanovske ovce držim u čistoj rasi, romanovske ovnove parim i sa drugim rasama. To radim da bih na delu pokazao ljudima zašto je dobro imati romanovskog ovna i kako on genetiku plodnosti prenosi na potomstvo. Od skora na farmi imam i teksel ovce koje ću takođe držati u čistoj rasi, a žensko potomstvo koje dobijem od romanovskog ovna i drugih rasa biće uparivano sa teksel ovnom koji će davati masu jaganjcima, brži prirast i oni će ići na klanicu. Trenutno spremam građu i proširiću svoje objekte do jeseni, ambicije su mi velike, ali za ovčarstvo je potrebno vreme, ne može se ništa stvoriti preko noći", zaključuje Đorđević na kraju razgovora.
Povezana stočna vrsta
Tagovi
Autorka
dragana80
pre 9 godina
Odgajivač je Đorđe Đorđević, telefon: 064 55 311 54