Pretraživanje tekstova
Kako navode iz Zajedince živinara od Ministarstva poljoprivrede tražiće se odlaganje primene Pravilnika na određeno vreme, uz napomenu da farmerima u Srbiji treba 50 miliona evra da bi živini obezbedili novo mesto za boravak, a to podrazumeva ne samo nove kaveze već i izgradnju novih objekata.
Farmeri koji drže koke nosilje tražiće po treći put odlaganje primene Pravilnika o uslovima i prostoru za držanje koka nosilja pošto nisu stvorili ambijent za nosilje po normativima koje nalaže taj propis. Živinari za to imaju rok do 1. januara 2021. godine, a kako kaže za Dnevnik predsednik Zajednice živinara Srbije Rade Škorić, pandemija virusa COVID-19 i nedostatak novca omeli su živinare da kokama nosiljama obezbede uslove po Pravilniku.
Srbija je 2010. godine, kada je donela Pravilnik o uslovima za dobrobit životinja u pogledu prostora za životinje, prostorija i opreme u objektima u kojima se drže, uzgajaju i stavljaju u promet životinje u proizvodne svrhe, načinu držanja, uzgajanja i prometa pojedinih vrsta i kategorija životinja, kao i sadržini i načinu vođenja evidencije o životinjama ("Sl. glasnik RS", br. 6/2010 i 57/2014), ostavila proizvođačima prostor od godinu i po, da se prilagode novim propisima. Pošto niko nije bio spreman, sve je odloženo do decembra ove godine, preneo je ranije RTS.
U Srbiji ima oko 900 farmi za proizvodnju jaja i četiri miliona koka nosilja. Sa novim standardima biće i 36 odsto manje kokošaka na istom prostoru, dakle i manje jaja, pa proizvođačima jedino preostaje da podižu nove objekte. A najnoviji trend u živinarstvu je da koke uopšte ne budu zatvorene i da slobodno šetaju. Sve zarad dobrobiti koka nosilja.
Kako navode iz Zajedince živinara od Ministarstva poljoprivrede tražiće se odlaganje primene Pravilnika na određeno vreme, uz napomenu da farmerima u Srbiji treba 50 miliona evra da bi živini obezbedili novo mesto za boravak, a to podrazumeva ne samo nove kaveze već i izgradnju novih objekata.
Nijedan farmer u živinarstvu, ističe Škorić za Dnevnik, nije još dobio novac iz IPARD fonda, premda je među njima bilo onih koji su konkurisali za podsticaje upravo da bi nosiljama stvorili mesto po navedenom pravilniku.
Tagovi
Živinari Pravilnik Odlaganje Koke nosilje Prostor Slobodan ispust
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!