Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Stomatologija kopitara
  • 06.07.2025. 10:00
  • Pula

Zašto je stomatološki pregled toliko važan kod konja?

Stomatološka korekcija nužna je i važna za svakog konja. Čeljust koja je naravnomerno razvijena može se korigovati, ali isključivo u prvih nekoliko meseci života, zato je ključno prvi pregled obaviti što ranije, objašnjava dr vet.med. Sara Lolić

Zašto je stomatološki pregled toliko važan kod konja?
Foto: Morena Sinčić
63
0
0

Na livadi u južnoj Istri, u susednoj Hrvatskoj, okružene spokojem prirode i konjima koji mirno pasu, započela je naša priča sa Sarom Lolić, doktorkom veterinarske medicine iz Pule. "Konji su oduvek bili deo mene. S time se rodiš i jednostavno znaš da je to tvoj životni put", kaže.

Odrastanje je provela uz National Geographic i prvim jahaćim iskustvima u Engleskoj i Medulinu. Pre nego što je upisala veterinu u Ljubljani, upoznala je svoju kobilu Lindu, ljubav koja traje dugih 19 godina. Zajedno su deset godina projahale šume oko Ljubljane i pre osam godina vratile se u Hrvatsku. Sara je osnovala svoju porodicu, a ni Linda više nije sama, društvo joj pravi mladi kastrat Sunny i ostale domaće životinje.

Po završetku studija nastavila je svoje usavršavanje kroz dve godine pripravništva u Irskoj i Belgiji, na specijalizovanim klinikama za konje. Tamo je otkrila posebnu strast prema stomatologiji i internoj medicini kopitara, a od tada neprestano ulaže u dodatnu edukaciju na tim područjima. Pre tri godine završila je pripravništvo na području stomatologije kopitara i uspešno položila zahtevne ispite koji su joj donieli prestižnu titulu članice Australijskog i Novozelandskog veterinarskog kolegijuma veterinarskih naučnika na području dentalne medicine kopitara.

Pregled zuba već kod ždrebadi

"Konja treba sagledati u celini", ističe Sara. Upravo kroz stomatološki pregled može se preventivno jelovati na mnogo nivoa, čak i pre nego što vlasnik uoči problem. Najraniji pregledi počinju već kod mladih ždrebadi - posmatra se simetrija čeljusti i sekutića, kako bi se na vreme korigovale potencijalne anomalije.

"Čeljust koja je naravnomerno razvijena može se korigovati, ali isključivo u prvih nekoliko meseci života, zato je ključno prvi pregled obaviti što ranije", objašnjava.

konji zubi Sara Lolić
Najraniji pregledi počinju već kod ždrebadi (Foto: arhiva S. Lolić)

Napominje pritom da je bitno da vlasnici za stomatološku korekciju svojih konja izaberu veterinara s dodatnom obukom i kvalifikacijama u dentalnoj medicini kopitara, obzirom da je znanje stečeno za vreme studija samo osnovno i nedovoljno za trenutne minimalne standarde kvalitetne stomatološke obrade.

Vlasnici mogu prepoznati kvalitetan stomatološki pregled ako se za njega koristi izuzetno jako hirurško svetlo, specijalizovano stomatološko ogledalo i otvarač za usta. Tokom pregleda detaljno se pregleda cela glava te procenjuje svaki zub pojedinačno, uključujući sve njegove strukture. Korekcija je tek završni korak - tačka na "i" - ali, bez kvalitetnog i preciznog pregleda, njome se ne mogu obuhvatiti svi potencijalni problemi, što povećava rizik da ozbiljnije promene ostanu neotkrivene.

Zašto je važno da pregled bude zaista kvalitetan? "Zato što kopitari, a posebno magarci, vrlo suptilno i retko pokazuju znakove bola u usnoj šupljini - iako taj bol može biti izrazit jak. Kada se napokon pojave vidljivi znakovi koji ukazuju na bolest zuba, stanje je često već jako uznapredovalo i tada je, nažalost, često prekasno da se zub spasi", odgovara.

Tako životinja pati u tišini, a to nijedan istinski ljubitelj ovih plemenitih životinja ne bi poželeo.

Zubi, oprema, sport - sve je povezano

Kako objašnjava dalje, tokom kretanja, čeljust konja se pomera, ne samo dok jede, već i u pokretu, te pod jahačem. Na primer, kada od konja zatražimo da angažuje zadnji deo tela i aktivira trbušne mišiće, njegova glava ulazi u položaj naslona. Da bi taj pokret bio slobodan i bez nelagode, donja čeljust mora imati mogućnost nesmetanog klizanja, što je moguće samo ako je zagriz pravilan i bezbolan.

"Osim toga, na glavu konja postavljamo raznu opremu: žvalu, uzde, prekonosni kaiš, a sve to potencijalno utiče na osetljivo područje usta. Oprema mora biti pravilno postavljena kako ne bi stvarala pritisak te kako bi omogućila prirodno pokretanje čeljusti", savetuje.

konji Sara Lolić
Za zdravlje zuba, veoma je bitna i ishrana

Nažalost, mnoge česte dentalne patologije ograničavaju taj pokret. Tu su, kaže, i svima poznati caklinski izraštaji koji nastaju brzinom od 2 do 4 mm godišnje, a kod mladih konja čak i brže. Kod njih je takođe važno pratiti izmenu mlečnih zuba, dok starijim konjima treba prilagoditi ishranu zbog smanjenja funkcionalne grizne površine.

Sve su to povezani faktori koji se procenjuju i uzimaju u obzir tokom kvalitetnog stomatološkog pregleda.

Ishrana, seno i zaštita od insekata

Naglašava i važnost ishrane. Hrana za konje treba da bude što prirodnija - kvalitetno seno, ispaša i dobar vitaminsko-mineralni dodatak. Tek za konje u visokom sportu ili s posebnim zdravstvenim tegobama treba posegnuti za prerađenom hranom.

"Nasečena mrkva je najbolji izbor kao nagradica, umesto šećera ili jabuke, a kukuruz se ne preporučuje. Pogotovo ne za "brušenje" zuba, jer troši mekši dentin i cement brže od cakline i tako još brže nastaju oštri špicevi", upozorava.

Skladištenje hrane mora biti pažljivo, na suvom, jer su konji imaju osetljiv respiratorni i probavni sistem. Takođe, genetski su osetljiviji na ubode insekata, pa terapiju trebaju započeti još zimi, u januaru i februaru.

Dodaje i da kopito i njegov kvalitet direktno utiču na zdravlje konja. Preporučuje savremene metode zaštite, primarno kvalitetno oblikovano kopito te po potrebi dodatnu zaštitu poput lepljenih ili skidajućih cipelica - umjesto klasičnog kovanja, koje bi trebalo koristiti kod specifičnih medicinskih stanja.

"Zamislite osećaj kada dođete kući i skinete cipele. To bi trebalo priuštiti i konju, pošto dugoročno nošenje potkova doprinosi deformisanju kopitne kapsule i unutarašnjih struktura koje s vremenom dovode do patoloških procesa", objašnjava.

Stvoren za kretanje po terenu

Kaže nam i da je sistem staze, eng. "Track sistem" ili "Paddock Paradise", sistem ograđenih staza osmišljen kako bi podstakao konje na prirodno kretanje, druženje i raznoliku aktivnost, čime pozitivno utiče na njihovo fizičko i mentalno zdravlje.

"Konj je stvoren da se kreće po terenu, da bude napolju na svežem vazduhu, u pokretu, u društvu", dodaje naša sagovornica.

konji Sara Lolić
Ljubav prema konjima traje od detinjstva

Najvrednije što vlasnik može učiniti za svog konja jeste ulaganje u sopstveno znanje - od osnovne nege i jahanja do biomehanike kretanja, ishrane, prve pomoći, izgleda funkcionalnog kopita i još mnogo toga.

"Baš kao što automobil vozimo na redovan tehnički pregled, tako bi i konj trebao da ima svoj godišnji zdravstveni pregled, a upravo to uključuje i godišnji stomatološki pregled", naglasila je.

Jer, zaključuje, konji nisu samo karijera - oni su svakodnevna inspiracija.


Foto prilog


Tagovi

Stomatologija kopitara Sara Lolić Pregled Konji


Autorka

Morena Sinčić

Više [+]

Diplomirana novinarka, velika zaljubljenica u prirodu koja je zadnjih desetak godina provela s fotoaparatom "hvatajući" kukce, ostale životinje i naravno promjene koje se neminovno događaju u njoj. Voli uzgajati povrće, ali kako nema zemlju, sadi na balkonu.