Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Farma kokošaka
  • 24.08.2024. 16:00
  • Pčinjski okrug, Dubnica, Vranje

Zbog loše prodaje jaja Časlav prepolovio broj koka nosilja

Zbog ovakve situacije na tržištu prepolovio je broj koka u kavezima i od nekadašnjih 800 drži samo 400 komada.

Zbog loše prodaje jaja Časlav prepolovio broj koka nosilja
Foto: Gordana Nastić
  • 584
  • 76
  • 0

Da te, sada već daleke 1996. godine nije otvorio svoju radnju prehrambene robe, Časlav Ristić iz sela Dubnica kod Vranja, sigurno nikada ne bi počeo da se bavi uzgojem koka nosilja. Na ovaj korak odučio se kada je shvatio da mu se više isplati da sam proizvodi jaja nego da ih od drugih kupuje za prodaju. Tada je doneo odluku da prve koke nosilje useli u svoj stari pomoćni objekat u kojem je njegov komšija držao slamu.

"Čim smo očistili ovaj prostor u njega sam postavio ručno pravljene kaveze, a potom u njih uselio 180 mladih koka nosilja koje sam kupio od lokalnih uzgajivača. Posao je krenuo kako se samo poželeti može tako da sam ostvarivao odličnu zaradu. Toliko je bilo potražnje za jajima da sam mogao da prodam i mnogo više nego što sam proizvodio", priča Ristić.

Posao dobro krenuo

Zato je odlučio da na svojoj improvizovnoj farmi poveća broj koka noslilja na 420. Kaže da je ovoliki broj živine na jednom mestu zahtevao i njegov dodatni angažman jer je izđubravanje morao da radi ručno. Zbog toga je krenuo sa izgradnjom novog objekta od 150 kvadrata u kome se nalazila i sala za smeštaj koka od 120 kvadrata.

Koke dobro nose

Čim je priveo posao kraju objekat je opremio savremenijim kavezima za koke nosilje sa mašinskim izđubravanjem. Kupio ih je polovne od rukovodstva nekadašnje Živinarske farme u Vranjskoj banji i tada je počeo jajima da snabdeva i veće trgovinske kuće u gradu. I ne samo to, u starom objektu je počeo da gaji i podmladak koka nosilja. U sezoni je znao da odgaji i po 800 komada i useli u svoje kaveze, a uvek se nešto preko toga našlo i za prodaju.

Više se ne isplati

Međutim, otkako je tržište postalo preplavljeno ovom robom, više ne može da proda svoja jaja lokalnim marketima kojima se ne isplati da ih kupuju od njega. Poslednjih godina u njegovom kraju postala je praksa da svako domaćinstvo na selu u svom kokošarniku drži po pet, šest kokica, što je dodatno uticalo na smanjenje potražnje za jajima.

Zbog ovakvog stanja na tržištu naš sagovornik je bio prinuđen da prodaju jaja sa svoje mini farme svede samo na okolne pijace.

Razmišlja da odustane od ovog posla

“Sa ovom cenom mogu da se pokriju samo troškovi hrane za koke. Kada bi u proseku po svakoj gajbici ostvarili cenu od 450 dinara to bi već bila druga priča", tvrdi Časlav i ističe da je do prošle godine mlade koke nosilje prodavao po 10 evra, a sada je njihova cena pala na 800, pa i 900 dinara po komadu.

Kako visoka temperatura i toplotni talas utiče na kokoške? Evo kako im možete pomoći

Sve to primoralo je ovog dugogodišnjeg živinara da počne da razmišlja da prestane da se bavi ovim poslom. Zbog toga je na svojoj mini farmi prepolovio broj koka nosilja sa nekadašnjih 800 na 400. Kaže da mu, otkako je zašao u neke ozbiljne godine, sve teže pada i prodaja robe na pijaci. Posebno zimi kada pritisne hladnoća, a prodaja ne ide uprkos niskim cenama.

"U vreme kada se roba dobro prodavala bilo je pravo zadovoljstvo raditi ovaj posao. Otako je prodaja praktično stala, više se i ne isplati" ističe na kraju živinar iz Dubnice.


Tagovi

Farma koka nosilja Loša prodaja jaja Zatvaranje farme Časlav Ristić Ne isplati se prodaja jaja Prodaja na pijaci


Autorka

Gordana Nastić

Više [+]

Dugogodišnja novinarka koja je zanat pekla na tekstovima iz oblasti poljoprivrede. U potrazi za novim temama rado obilazi poljoprivredna gazdinstva, ustanove, polja, voćnjake, sajmove.