U najnovijem WWF-ovom istraživanju u čak 14 slučajeva pronađeno je drvo ruskog porekla. Primeri uključuju jednokratni pribor i štapiće za mešanje iz poznatih lanaca
Iako je uvoz drvnih proizvoda iz Rusije u Evropsku uniju zabranjen još u junu 2022. godine, novi podaci pokazuju da se embargo u praksi često zaobilazi, piše Agrarheute.
Nemačka Organizacija za zaštitu prirode i životinjskih vrsta (WWF) objavila je šokantne rezultate istraživanja koji otkrivaju kako se rusko drvo i dalje u velikim količinama nalazi na policama širom EU, uključujući i tu zemlju i to u proizvodima koje svakodnevno koristimo.
U najnovijem njihovom istraživanju analizirani su proizvodi 21 velikog trgovačkog i ugostiteljskog brenda. U čak 14 slučajeva, što čini dve trećine uzoraka, pronađeno je drvo ruskog porekla.
Primeri uključuju jednokratni pribor i štapiće za mešanje iz lanaca poput McDonald’sa, Burger Kinga, Rewea, dm-a, Subwaysa, Starbucksa i Kampsa.
"Čak tri godine nakon što je EU uvela embargo, ruski drvni proizvodi i dalje u velikom broju završavaju na našem tržištu”, izjavio je Johanes Zahnen, stručnjak za drvo iz WWF Nemačka.
Prema WWF-u, radi se o ozbiljnom i višeslojnom problemu: procenjuje se da samo u Nemačku godišnje dospe ilegalno drvo u vrednosti od najmanje 120 miliona evra. Od početka ruske invazije na Ukrajinu, u Evropu je ilegalno uvezeno oko 500.000 kubika drva, ukupne vrednosti oko 1,5 milijardi evra.
Zaobišli sankcije: Rusija preko Turske izvozi drvo breze u zemlje EU
Ipak, to nije samo politički i ekonomski problem jer su posledice po rusku prirodu takođe drastične. Procenjuju da je u nekim delovima Rusije čak 50 odsto drvne mase ilegalno posečeno, posebno na istoku zemlje.
Veliki deo švercovanog drveta dolazi u EU preko trećih zemalja, poput Kine, Turske ili Kazahstana. Prema WWF-u i organizaciji Earthsight, dnevno u Evropu stigne oko 20 kamionskih pošiljki ruskog brezovog drveta, najčešće u obliku šperploče i građevinskog materijala.
Zabrinjavajuće je i što mnogi ti proizvodi nose međunarodno priznate sertifikate, poput FSC ili PEFC, koji bi trebali da garantuju održivo i legalno poreklo. Međutim, istraživanja su pokazala da su mnogi sertifikati falsifikovani, a dokumentacija o poreklu lažna.
Tako su, na primer, Rewe i McDonald's tvrdili da njihovi proizvodi dolaze iz baltičkih zemalja ili istočne Evrope, ali laboratorijske analize pokazale su suprotno: reč je o ruskom drvetu.
Nemačka Organizacija za zaštitu prirode i vrsta pozvala je Evropsku uniju i države članice na strože nadzore i dosledno sprovođenje embarga.
"Kompanije moraju da preuzmu odgovornost i proveravaju poreklo svojih proizvoda”, poručuje Zahnen. Ako to ne učine, potrošači nesvesno učestvuju u finansiranju ruskog rata protiv Ukrajine.
Tagovi
Autor