Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Mimo embarga
  • 18.04.2025. 18:00

Kako rusko drvo mimo sankcija stiže do tanjira EU?

U najnovijem WWF-ovom istraživanju u čak 14 slučajeva pronađeno je drvo ruskog porekla. Primeri uključuju jednokratni pribor i štapiće za mešanje iz poznatih lanaca

Kako rusko drvo mimo sankcija stiže do tanjira EU?
Foto: Shutterstock/Bjorn H Stuedal (ilustracija)
  • 87
  • 77
  • 0

Iako je uvoz drvnih proizvoda iz Rusije u Evropsku uniju zabranjen još u junu 2022. godine, novi podaci pokazuju da se embargo u praksi često zaobilazi, piše Agrarheute.

Nemačka Organizacija za zaštitu prirode i životinjskih vrsta (WWF) objavila je šokantne rezultate istraživanja koji otkrivaju kako se rusko drvo i dalje u velikim količinama nalazi na policama širom EU, uključujući i tu zemlju i to u proizvodima koje svakodnevno koristimo.

Od štapića za mešanje do jednokratnog pribora

U najnovijem njihovom istraživanju analizirani su proizvodi 21 velikog trgovačkog i ugostiteljskog brenda. U čak 14 slučajeva, što čini dve trećine uzoraka, pronađeno je drvo ruskog porekla.

Primeri uključuju jednokratni pribor i štapiće za mešanje iz lanaca poput McDonald’sa, Burger Kinga, Rewea, dm-a, Subwaysa, Starbucksa i Kampsa.

"Čak tri godine nakon što je EU uvela embargo, ruski drvni proizvodi i dalje u velikom broju završavaju na našem tržištu”, izjavio je Johanes Zahnen, stručnjak za drvo iz WWF Nemačka.

Prema WWF-u, radi se o ozbiljnom i višeslojnom problemu: procenjuje se da samo u Nemačku godišnje dospe ilegalno drvo u vrednosti od najmanje 120 miliona evra. Od početka ruske invazije na Ukrajinu, u Evropu je ilegalno uvezeno oko 500.000 kubika drva, ukupne vrednosti oko 1,5 milijardi evra.

Zaobišli sankcije: Rusija preko Turske izvozi drvo breze u zemlje EU

Ipak, to nije samo politički i ekonomski problem jer su posledice po rusku prirodu takođe drastične. Procenjuju da je u nekim delovima Rusije čak 50 odsto drvne mase ilegalno posečeno, posebno na istoku zemlje.

Veliki deo švercovanog drveta dolazi u EU preko trećih zemalja, poput Kine, Turske ili Kazahstana. Prema WWF-u i organizaciji Earthsight, dnevno u Evropu stigne oko 20 kamionskih pošiljki ruskog brezovog drveta, najčešće u obliku šperploče i građevinskog materijala.

WWF traži oštrije kontrole i odgovornost kompanija

Zabrinjavajuće je i što mnogi ti proizvodi nose međunarodno priznate sertifikate, poput FSC ili PEFC, koji bi trebali da garantuju održivo i legalno poreklo. Međutim, istraživanja su pokazala da su mnogi sertifikati falsifikovani, a dokumentacija o poreklu lažna.

Tako su, na primer, Rewe i McDonald's tvrdili da njihovi proizvodi dolaze iz baltičkih zemalja ili istočne Evrope, ali laboratorijske analize pokazale su suprotno: reč je o ruskom drvetu.

Nemačka Organizacija za zaštitu prirode i vrsta pozvala je Evropsku uniju i države članice na strože nadzore i dosledno sprovođenje embarga.

"Kompanije moraju da preuzmu odgovornost i proveravaju poreklo svojih proizvoda”, poručuje Zahnen. Ako to ne učine, potrošači nesvesno učestvuju u finansiranju ruskog rata protiv Ukrajine.


Tagovi

Rusija Drvo Embargo Evropska unija Oštrije kontrole


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]