Pretraživanje tekstova
Poslednji podaci pokazuju da čak 43,9 odsto ukupne površine EU pokrivaju šume. Njihova površina je zauzimala 180 miliona hektara.
Države članice Evropske unije odlikuju se različitim vrstama šuma koje su izuzetno važan obnovljivi resurs. One nude stanište za životinje i sredstva koja omogućavaju život ljudi. Bez njih je nemoguće ublažiti klimatske promene i zaštiti zemljište od erozije i sprečiti površinsko oticanje vode i poplave. Nažalost, one ovih dana stradavaju usled velikih požara koji su zahvatili brojne zemlje.
Zahvaljujući klimatskoj raznolikosti, tipovima zemljišta, topografiji i nadmorskoj visini, biljni svet šuma je veoma bogat. Evropa je dom za oko 500 vrsta drveća, a najzastupljenije su listopadne vrste. Najčešći su rodovi breza, joha, vrba, hrasta, graba, bukve, lješnika, jasena, čempresa, bora, jela, omorika, ariša, topola i mnogi drugi. Velika je zastupljenost divljeg voća, a posebno divljih jabuka, krušaka i trešnji.
Prema podacima Eurostata, u 2020. godini 43,9 odsto ukupne površine EU su pokrivale šume. Njihova površina je zauzimala 180 miliona hektara. Najveće površine pod šumom je imala Švedska 30,3 miliona hektara, a zatim Španija, 28 miliona hektara.
Kada se posmatra ukupna površina pod šumom Finska je imala 76,1 odsto površine pokrivene šumskom vegetacijom, a Švedska 74,5 odsto.
Najmanju zastupljenost šumskih površina ima Malta sa samo 1,7 odsto, a ova država je imala i najmanju površinu od samo 530 hektara.
Tagovi
Šume Eurostat Drveće Evropske šume Hektari Švedska Finska
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!