Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pošumljavanje
  • 27.11.2025. 16:00

Novih 1.350 sadnica za zeleniji Zlatibor

Novooformljena borova šuma imaće važnu ekološku ulogu kao vetrozaštitni pojas koji sprečava eroziju i štiti zemljište od negativnih uticaja klimatskih promena.

Novih 1.350 sadnica za zeleniji Zlatibor
Foto: cajetina.org.rs
43
0
0

Na lokaciji kod asfaltne baze na Obudojevici na Zlatiboru zasađeno je 1.308 sadnica crnog bora i oko 50 stabala listopadnih vrsta. Kako je saopšteno iz opštine Čajetina, reč je o njihovoj najobimnijoj akciji pošumljavanja sprovedenoj u zoni komunalne delatnosti, u neposrednoj blizini asfaltne baze, reciklažnog dvorišta i objekta "Zoohigijene". Na ovoj lokaciji u budućnosti će biti izgrađen i centar za selekciju otpada.

Vetrozaštitni pojas, koji čini oko 1.300 stabala, raspoređen je duž obodnih delova parcele.

"Da Zlatibor nije samo centar potvrđuje i ova slika – na svega kilometar od urbanog jezgra, koje čini tek 1,5 odsto ukupne površine opštine, pruža se netaknuta priroda i sada nova borova šuma u širokom pojasu oko asfaltne baze i reciklažnog dvorišta", istakao je predsednik opštine Čajetina Milan Stamatović.

Očuvanje prirodnih vrednosti Zlatibora

Ova sadnja, kako se dodaje, predstavlja značajan korak u očuvanju prirodnih vrednosti Zlatibora, doprinoseći ne samo povećanju zelenih površina, već i poboljšanju kvaliteta životne sredine i dugoročnoj zaštiti prirodnih resursa. Novooformljena borova šuma imaće važnu ekološku ulogu kao vetrozaštitni pojas koji sprečava eroziju i štiti zemljište od negativnih uticaja klimatskih promena.

Akcija pošumljavanja: Zlatibor bogatiji za 2.000 sadnica crnog bora

Projekat predstavlja treći po redu koji je u protekle tri godine realizovan u saradnji sa Ministarstvom zaštite životne sredine. Prvi je obuhvatio pošumljavanje prostora oko zgrade Komunalnog javnog preduzeća, gde su zasađene sadnice breze, crnog bora i Pančićeve omorike. Drugi, realizovan prošle godine, odnosio se na formiranje zaštitnog pojasa oko reciklažnog dvorišta.

"Do sada je, u saradnji sa Parkom prirode 'Zlatibor' i Komunalnim javnim preduzećem 'Zlatibor' na području Zlatibora zasađeno više od 75.000 sadnica", saopšteno je.


Tagovi

Pošumljavanje Zlatibor Sadnice Milan Stamatović


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Čuva 200 grla stoke, radi na njivi i popravlja kvarove na mehanizaciji. Vredna, svestrana i uspešna preduzetnica Jovana Petrović iz Deliblata!