Pretraživanje tekstova
U prvom planu je poboljšanje upravljanja šumama, povećanje površina pod pošumljavanjem i zaštita ugroženih zajednica koje za ogrev zavise od šumskih resursa
Počela je realizacija nacionalnog sedmogodišnjeg projekta "FOREST Invest", vrednog 85 miliona dolara, čiji je cilj jačanje otpornost šuma u Srbiji, obezbeđivanje energetske sigurnosi i pomoć u borbi protiv klimatskih promena, saopštilo je Ministarstvo poljoprivrede.
U prvom planu je poboljšanje upravljanja šumama, povećanje površina pod pošumljavanjem i zaštita ugroženih zajednica koje za ogrev zavise od šumskih resursa. Realizuje se u saradnji sa Organizacijom za hranu i poljoprivredu Ujedinjenih nacija (FAO) i uz podršku Zelenog klimatskog fonda.
"Do 2030. želimo da povećamo kapacitet naših šuma za uklanjanje ugljenika za 17 odsto, a do 2050. za čak 22 odsto. Radićemo na održivom upravljanju na pola miliona hektara šuma, proizvodnji kvalitetnog sadnog materijala i osnaživanju privatnih vlasnika", poručio je državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede Bratislav Ćirković na uvodnoj radionici održanoj 24. juna u zgradi Ujedinjenih nacija u Beogradu.
Prošle godine bespravno posečeno 37.010 kubnih metara drveća u državnim šumama
Projekat podrazumeva blisku saradnju sa Ministarstvom za zaštitu životne sredine, koje ima ključnu ulogu u koordinaciji projekata Zelenog klimatskog fonda, kao i sa javnim preduzećima "Srbijašume" i "Vojvodinašume", naučnim institucijama, lokalnim samoupravama i privatnim sektorom.
FOREST Invest je usklađen sa strateškim planovima Srbije - uključujući Nacionalno utvrđene doprinose i Strategiju niskougljeničnog razvoja. Ukoliko se ne preduzmu mere, emisije iz sektora šumarstva do 2050. mogle bi porasti za 14 odsto.
"Klimatske promene više nisu neka daleka pretnja - one su već deo naše svakodnevice. Ovim projektom Srbija pokazuje da ume da koristi svoje šume odgovorno, da brine o građanima i da ide u korak sa svetom - čak i ispred njega", poručio je Ćirković.
Izvori
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije
Tagovi
Forest invest Pošumljavanje Bratislav Ćirković Klimatske promene Strategija
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Pokret za preokret (PZP) zatražio je juče od vlasti da hitno zaustavi prekomernu seču šume i urbanizaciju Fruške gore, koja je poprimila takve razmere da se već iz Novog Sada i sa drugih lokacija vide goleti koje su nastale prekomernom kome... Više [+]
Pokret za preokret (PZP) zatražio je juče od vlasti da hitno zaustavi prekomernu seču šume i urbanizaciju Fruške gore, koja je poprimila takve razmere da se već iz Novog Sada i sa drugih lokacija vide goleti koje su nastale prekomernom komercijalnom sečom. ”Uz to, posebno sa strane koja ‘gleda’ na Novi Sad narastaju betonska naselja ogromnom brzinom. Zlatiborizacija Fruške gore je u punom jeku“, upozorio je PZP. Kako navode, Nacionalni park Fruška gora izgubio je prethodnih godina desetine hektara šume, koja je nastala sečom radi prodaje. Pokret je upozorio da se šuma besomučno seče i izvlači svakodnevno pa je jasno da državne institucije, kao ni pokrajinske, ne rade svoj posao. #fruskagora #secasume