Održana je javna rasprava u vezi sa nacrtom Zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda. Razmatrana je i mogućnost da se firmama koje više puta prekrše pravila zabrani uvoz drveta na neko vreme.
Nacrt zakona o stavljanju na tržište drveta i drvnih proizvoda predviđa uvođenje novih pravila koja se tiču porekla i zakonitosti drveta koje se stavlja na tržište Republike Srbije. U vezi sa tim nacrtom, u Beogradu je pre nekoliko dana održana javna rasprava koja je okupila predstavnike Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, javnih preduzeća za gazdovanje šumama "Srbijašume" i "Vojvodinašume", Privredne komore Srbije i šumarske inspekcije.
"Donošenje Zakona ima za cilj unapređenje pravnog okvira u oblasti stavljanja na tržište drveta i drvnih proizvoda u Republici Srbiji, kao i usklađivanje sa međunarodnim obavezama koji proizlaze iz evropskih politika održivog upravljanja šumama i borbe protiv ilegalne seče", saopšteno je iz resornog ministarstva.
Kako je rečeno, država već ima uspostavljen sveobuhvatan sistem za drvo koje se seče u Srbiji u pogledu odobrenja seče, prometa i prodaje drveta, ali nije propisana obaveza uspostavljanja i primene sistema dužne pažnje kako za domaće, tako i za drvo iz uvoza.
Sastavni deo tog sistema je izjava koja će biti detaljnije propisana podzakonskim aktom, koja potvrđuje da je drvo proizvedeno i stavljeno na tržište na zakonit način.
Pokrenut nacionalni projekat očuvanja šuma vredan 85 miliona dolara
"Ne želimo da dodatno opteretimo domaća preduzeća. Cilj je da izvoznici imaju dokument koji će ih zaštititi u inostranstvu i pokazati da je sve čisto i pošteno", rečeno je tokom razgovora.
Učesnici su predložili da se ova izjava ne izdaje svima po službenoj dužnosti, već samo onima kojima je stvarno potrebna, i to u elektronskoj formi. Tako se ne bi stvarao nepotreban papirni posao, a procedura bi ostala jednostavna.
Takođe je predloženo da se u dokument koji već prati drvo u prometu, tzv. "otpremnica" – doda izjava da je drvo zakonito proizvedeno, što bi moglo biti dovoljno u većini slučajeva.
Na kraju, bilo je reči i o boljoj kontroli drveta koje dolazi iz uvoza, kao i o potrebi da se pooštre kazne za one koji trguju nelegalno posečenim drvetom. Razmatrana je i mogućnost da se firmama koje više puta prekrše pravila zabrani uvoz drveta na neko vreme.
Ministarstvo je pozvalo sve građane, preduzeća i organizacije da u narednim nedeljama pošalju svoje predloge i komentare kako bi nova pravila bila što bolja i primenjivija u praksi.
Izvori
Tagovi
Autorka