Pretraživanje tekstova
Vetrozaštitni pojasevi sprečavaju degradaciju zemljišta, a kilometar u kome ima medonosnog drveća, daje 500 kg meda.
Vetrozaštitni pojasevi su od izuetne važnosti, kako za svakodnevno funkcionisanje, ali i za saobraćaj i posebno za poljoprivredu. Na rešavanje ovog problema prionula je novosadska Uprava za privredu, koja je sklopila ugovor sa Institutom za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu. Prošle godine je finansirana izrada studije, a sada se počelo i sa projektom.
"Celo područje Vojvodine je izuzetno ugroženo, a poznato je da je najmanje pošumljeno u Evropi! Nedostaje dosta drveća. Područje Banata je posebno ugroženo, kao i opštine Temerin i Bečej. Kada je reč o Novom Sadu i okolini, potrebno je oko 1.100 km dužine zatitinih pojaseva. Katastarske opštine gde će biti najveća dužina pojaseva su Kać, koji će imati oko 170 km pojaseva, Budisava 34 km, Kovilj 168 km i Čenej 215 km", rekao je za RTV Saša Orlović iz Instituta.
Šume u Vojvodini nisu prvenstveno proizvodnog karaktera, koliko bi trebalo da imaju zaštitnu svrhu. Ujedno može da se razvija i lovstvo, turizam. Takođe, one su od izuzetnog značaja za poljoprivrednu proizvodnju.
"Jaki vetrovi odnose najplodniji deo zemljišta, površinski sloj. Isušuju zemljište, dovode do smanjenog prinosa, poremećeni su uslovi u kojima kulture mogu da rastu. Jedno rečju, zemljište je izloženo degradaciji", napominje Orlović i naglašava da jedan kilometar vetrozaštitnih pojaseva, u kome ima medonosnog drveća, daje 500 kg meda.
Povezana stočna vrsta
Pčelarstvo je specifična grana ljudske delatnosti te su interes i ljubav prema pčelama rašireni u svim dobnim i obrazovnim slojevima društva. Mesta obitavanja pčela su veliki... Više [+]
Izvori
Tagovi
Vetrozaštitni pojasevi Pčelarstvo Poljoprivreda Novi Sad Ugovor Institut za nizijsko šumarstvo i životnu sredinu
Autorka
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!