Pretraživanje tekstova
Skladištenje i održavanje prikupljenog žira predviđenog za setvu obavlja se u specijalizovanom semenskom centru u Moroviću
Prošlogodišnja sezona je bila veoma dobra za urod žira, pri čemu je sakupljeno 550 tona, što je omogućilo obnovu oko 800 hektara hrastovih šuma, uključujući 170 hektara novih nasada, sapštilo je JP "Vojvodinašume"
Izvršni direktor za šumarstvo, ekologiju i razvoj ovog preduzeća, Marko Marinković, u jutarnjem programu RTS-a govorio je o značaju hrastovih šuma i žira, koji se često naziva još i "suvim zlatom šumarstva".
Objasnio je da je žir plod naših najvrednijih ekosistema i ključni resurs za obnovu hrastovih šuma, kao i da su hrastove šume izrazito važne zbog svoje ekološke vrednosti i potencijala za korišćenje. Takođe, žir tokom godina rađa sa nepredvidivom pravilnošću, što znači da ponekad prođe i do 10 godina bez značajnijeg uroda. Kada dobro rodi, važno je prikupiti ga i iskoristiti za podizanje novih hrastovih šuma.
Skladištenje i održavanje prikupljenog žira predviđenog za setvu obavlja se u specijalizovanom semenskom centru u Sremu, u Moroviću. Ovaj centar, koji je jedinstven u regionu, ima kapacitet od 160 tona i omogućava pripremu žira za sledeću sezonu. Kroz ovaj proces, preduzeće "Vojvodinašume" osigurava očuvanje kvaliteta žira, koji je osetljiv na vlagu i temperaturu.
Izvori
Tagovi
Žir Sakupljanje žira Značaj žira Obnova hrastovih šuma Marko Marinković
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Posledice mraza u zasadima kruške, šljive i jabuke u knjaževačkom selu Jakovac.