Pretraživanje tekstova
U oglasima ogrevno drvo može se naći po ceni od 7.500 do 8.000 dinara po kubiku. Jeftinija varijanta je kupovina drva na terenu, gde se seče u šumi i tu je cena od 5.000 do 6.000 dinara po kubiku, na šta treba dodati i troškove prevoza.
Učestali zvuk motornih testera po naseljima uveliko najavljuje dolazak grejne sezone, a ako u moru poskupljenja postoji dobra vest za građane, to je da su cene ogrevnog drveta iste, pa čak i niže u poređenju sa prošlom godinom i to od 800 do 1.000 dinara po kubiku. Prosečna cena peleta je slična kao prošle godine, a tona uglja se, u zavisnosti od vrste, može nabaviti i za oko 18.000 dinara, piše Glas Šumadije.
U oglasima ogrevno drvo može se naći po ceni od 7.500 do 8.000 dinara po kubiku. Jeftinija varijanta je kupovina drva na terenu, gde se seče u šumi i tu je cena od 5.000 do 6.000 dinara po kubiku, na šta treba dodati i troškove prevoza. Trenutno je za kubni metar hrasta i bukve potrebno izdvojiti 7.000, borovog 4.680, dok je kubni metar bagrema između 5.000 i 6.000 dinara. Cena peleta je oko 35.000 dinara po toni.
U slučaju da od 1. novembra poskupi struja, građani koji kao ogrev koriste pelet mogu da računaju da će on poskupeti za 30 do 40 evra po toni stoga što električna energija ima značajnu ulogu u njegovoj proizvodnji. Najavljeno poskupljenje gasa uticaće i na cenu grejanja, ali neće biti veća od 14 odsto.
Jedan od glavnih razloga ovakvih cena je minula blaga zima zbog čega su kupcima ogreva iz prošle sezone "pretekle" količine koje će moći da upotrebe u nadolazećoj.
Stručnjak za energetiku Miodrag Kapor takođe smatra da će do povećanja cena ogreva doći ali ipak ističe da one neće dostići iznose iz prošle grejne sezone.
"Jasno je, i praksa to pokazuje, da cene ogreva rastu kako se početak grejne sezone približava ali one sasvim sigurno, zbog iznetih razloga, neće biti tako visoke kao protekle zime", kaže za Danas Kapor.
Tagovi
Ogrev Cena ogreva Cena drva Cena peleta Miodrag Kapor Energenti
Autorka
Više [+]
Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!