Pretraživanje tekstova
Odlična kombinacija lekovitog bilja zaštitiće vas od prehlade i gripa, ali i poslužiti kao energetski napitak.
Jesenje vreme donosi sve češće prehlade, pa je najbolje delovati preventivno. Svi već sve znamo o dobrobiti čajeva od žalfije, nane, kamlice i drugog lekovitog bilja koje raste i u našem podneblju. Ipak, čajne mješavine, od više lekovitog bilja, imaju širi spektar delovanja.
Tako je, na primer, za skidanje temperature odlična kombinacija nane, lipe i zove.
Sjajna mešavina bilja, nazvana "četiri lopova" sprečiće grip, bakterije i prehlade tokom jeseni i zime.
Za litru ovoga čaja, što je količina koju treba popiti tokom dana, potrebno je:
Zakuvajte vodu, pa dodajte bilje i kuvajte još minut. Ugasite i ostavite da poklopljeno stoji 10 minuta. Procedite, ostavite da se malo ohladi i onda dodajte med i limun.
A zašto četiri lopova? E pa legenda kaže ovako: u 17. veku, kada je Francuskom vladala kuga, u gradu Tuluzu, četiri lopova su pljačkala leševe obolelih od kuge. Bez obzira što su dolazili u kontakt sa njima, nisu se nikada zarazili.
Kada su ih napokon uhapsili i osudili na smrt, ipak im je ponuđena sloboda u zamenu da im kažu svoju "tajnu", odnosno kako su uspeli da se zaštite od zaraze. Četiri lopova su otkrili da su njihove majke pravile preparat od sirćeta u koji su potapali žalfiju, timijan, ruzmarin i lavandu. Sa takvim sirćetom su se mazali.
Ovaj recept je kasnije poslužio kao baza za izradu čajeva, eliksira, eteričnih ulja i meda.
Osim što štiti od virusa i bakterija, ovaj čaj će vas razbuditi, obnoviti energiju, rešiti vas umora. Zato izbegavajte da ga pijete uveče, pred spavanje.
Foto: sinnawin / Bigstock
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!