Pretraživanje tekstova
Porodica Savanović iz Temerina proizvodnjom i prodajom cveća uspešno se bavi duže od 20 godina. Kako ističu za uspeh je važan kvalitetan repromaterijal, a uz podsticaje je to mnogo lakše.
Mira Savanović iz Temerina čija se porodica uzgojem i prodajom cveća bavi već duže od dve decenije, kaže da se vrlo rado seća početaka u toj vrsti agrobiznisa kada su cvetnice uzgajali na samo 10m2 plastenika da bi danas imali 1.000 m2 zaštićenog prostora u kom proizvode najrazličitije cvetne vrste i prodaju ih tokom cele godine. Ova iskusna cvećarka ističe, a prenosi RTV, da su za uspeh u cvećarstvu bitni ljubav i posvećenost poslu, ali i poštovanje tehnologije gajenja.
Savanovićava naglašava da seme, sadnice i saksije moraju biti kvalitetni. Ona dodaje da se sadnja biljaka mora prilagoditi prostoru koji uzgajivač poseduje. Gajenje biljaka treba prilagoditi temperaturi i uslovima koje možemo da obezbedimo u plasteniku.
Početnicima u cvećarstvu Mira Savanović poručuje da je veoma važno da posao uče od iskusnih proizvođača cveća, a da bi im proizvodnja bila isplativa moraju da je zasnuju na najmenje 300m2 plastenika. Mladim poljoprivrednicima ona savetuje da koriste podsticaje koje dodeljuje Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu i ostvare povrat na investiciju do 70%.
Treba reći i to da Srbija od izvoza cveća ostvaruje značajan devizni priliv jer prema podacima Privredne komore Srbije vrednost spoljnotrgovinske razmene cveća i drugog ukrasnog bilja za šest meseci 2018. godine iznosila je 7,4 miliona dolara (779.853.440 dinara). Najviše cveća naša zemlja izvozi na tržište zemalja Ervopske unije, Rusije i CEFTA regiona.
Izvori
Tagovi
Cveće Cvećarstvo Mira Savanović Temerin Uslovi Podsticaji Izvoz
Autor
Više [+]
Marinko je profesor književnosti s višegodišnjim novinarskim iskustvom u elektronskim medijima. Naročito je zainteresovan za teme i zbivanja u agraru, a zamenik je urednika na Agroklubu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!