Pretraživanje tekstova
Posebno su osetljive tek posađene sadnice, ali s obzirom na nedostatak padavina, žedne su i odrasle živice.
Vreme je takvo da nam nema druge nego zalivati biljke već u četvrtom mesecu. Visoke temperature, česti vetrovi dovode do isušivanja zemljišta, što negativno utiče i na drvenaste biljke živice.
Pored toga, retko gde postoji zaliha zimske vlage koja je posebno važna za zimzelene vrste i igličaste grmove.
Samo starije, s dobro priraslim korenjem mogu same regulisati snabdevanje vodom. Ali, drvenastim biljkama živice koje ste nedavno posadili u prvim godinama rasta potrebno je navodnjavanje. Nije dovoljno samo jedno, obilno zalivanje nakon sadnje. Posebno ako su sadnice posađene leti, iz kontejnera.
Šta posaditi umesto tuje? Lejlandski čempres je otporan i brzo raste
U trenutnim vremenskim prilikama i odrasle živice mogu biti žedne. Nedovoljno snabdevanje vodom povećava osetljivost biljaka na bolesti i štetočine, ali i sprečava njen rast.
Evo pet saveta kada i kako zalivati drvenaste biljke živice.
1. Kada natapati?
Ima li vlage u zemljištu možete ustanoviti tako da iskopate malu rupu. Ako je zemlja do oko deset centimetara dubine suva, zahteva obilno natapanje.
2. Ne gušite koren
Budite oprezni jer je previše vlage podjednako štetno. Mnoge drvenaste biljke ne podnose stajaću vodu jer im guši korenje.
3. Izbegnite temperaturni šok
Zalivajte uz koren, nikako preko lišća i iglica, posebno ne za vreme visokih temperatura jer to predstavlja temperaturni šok za biljke i može im naštetiti. Bolje je zalivati ujutro, hladnom vodom, a ako to radite uveče, neka ona bude odstajala.
4. Okopajte živicu
Kako biste im pribavili dodatnu vlagu koju mogu prikupiti kod svake rose, još bolje kiše, okopajte živicu. Budite oprezni kod biljaka plitkog korenja kao što je rododendron kako ga ne biste povredili.
5. Bolje ređe i obilno
Radije zalivajte ređe i obilno nego često i štedljivo. Ako koristite crevo za vodu, postavite ga uz korenje te pustite vodu da teče pod niskim pritiskom. Koren će lagano upijati vlagu koja će dospeti u dublje slojeve, do najmanjih korenčića.
Tagovi
Navodnjavanje živice Suha zemlja Mlada živica Okopavanje živice Zalivanje živice Suva zemlja Živica leti
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!