Najveći neprijatelj je voda koja stagnira, zbog toga birajte osunčane lokacije sa dobro dreniranim zemljištem.
Veoma cenjen u gastronomiji i narodnoj medicini, lovor (Laurus nobilis) nas osvaja jedinstvenim mirisom. Ova mediteranska, aromatična vrsta može da se uzgaja na otvorenom, ali i u posudama.
U područjima gde raste na otvorenom, od njega se formiraju žive ograde koje se ističu svojom gustinom i zelenilom cele godine. One se, na primer, preporučuju u Italiji jer lovor ima osobinu da upija štetne materije.
Cveta tokom proleća, a odlikuje ga dugovečnost.
Za svoj rast zahteva dosta svetlosti i zato za sadnju birajte osunčana mesta. Dobro raste i u poluseni, pod uslovom da je zaštićen od vetra. Odaberite mesto na kojem će veći deo dana da bude izložen i gde će da dobija direktnu sunčevu svetlost.
Takođe, birajte lokacije gde je zemljište povoljnih vodno-vazdušnih osobina. Ne podnosi teška, vlažna zemljišta. Najbolje je da ih posadite na drenirana, gde nema stagnacije vode, pogotovo u zoni korena. Voda koja stagnira je najveći neprijatelj ove vrste, jer je u takvim uslovima česta pojava truleži korena. Tamo gde je u prolećnom periodu visoka vlažnost vazduha možemo da očekujemo infekciju gljivice čađavice.
Osetljiv je na hladnoću, a posebno na mraz. Zbog toga se zimi u kontinentalnim područjima mora držati u zatvorenom prostoru. Može da izdrži do -10ºC, ali ako je duži vremenski period izložen temperaturama ispod nula stepeni Celzijusa dolazi do izmrzavanja i propadanja.
Najbolje je kupiti i posaditi sadnicu. Posebnu pažnju obratite na navodnjavanje, nemojte preterivati. Ako se na biljkama pojavi žutilo listova, to je znak da mu nedostaje hraniva u supstratu u kom raste. U slučaju da ga posadite u posudu, potrebno ga je presađivati u veću svake dve do tri godine. Kada želimo živu ogradu, onda sadnice sadimo na razmak od dva metra.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka