Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Sobne biljke
  • 04.11.2017. 16:30

Kako brinuti o sobnim biljkama kada je hladno?

Dolaskom nižih temperatura i početkom sezone grejanja potrebno je posebnu pažnju posvetiti nezi sobnih biljaka.

Kako brinuti o sobnim biljkama kada je hladno?
Foto: yanochkandreeva / Pixabay
  • 1.364
  • 62
  • 0

Sobne biljke, bez obzira da li se radi o onima koje su tokom cele godine u kući ili biljkama koje ste uneli tokom zime, suočavaju se sa nekoliko izazova. U pitanju su promene temperatura tokom dana, manjak svetlosti i suv vazduh.

Blizu sunca

Da biste ih održali u životu, najpre je važno mesto gde ćete staviti biljku. Zbog kraćih dana, potrebno je biljke staviti na mesto gde ima najviše svetla tokom dana, na primer na klupicu prozora. Dobra tačka bio bi prozor okrenut prema jugu ili prema zapadu, koji ostaje sunčan ceo dan. Tokom dana ih možete okretati prema suncu.

Kako često dolaze iz tropskih klimatskih uslova, većina biljaka želi da bude u toplom okruženju, međutim nemojte ih stavljati blizu peći i radijatora, jer će zbog suvog vazduha brzo uvenuti.

Vlaga je ključna

Vlaga je ključna za održavanje biljki zimi. Naime, biljke preferiraju oko 50 odsto vlažnosti u vazduhu, što je zbog grejanja zimi teško postići. Zato se nemojte čuditi što, na primer, na biljke dobro deluje kad ih smestite u kupatilo ili kuhinju. Vlažnost u kućama zimi iznosi 10% do 20%, pa možete koristiti ovlaživač vazduha, kako bi biljkama pomogli da ''preguraju'' zimu. Stari trik je da ostavite jednu posudu sa vodom kraj biljke, kako bi ona dobila potrebnu vlagu.

Čišćenje

Kada premeštate biljke na novu lokaciju, iskoristite priliku pa ih brzo očistite. Prašina na listovima sprečava da svetlo dopre do biljke, što može da spreči zdrav rast. Obrišite listove vlažnom krpom ili ih samo poprskajte vodom. Višak otpalih listova svakako uklonite.

Zalivanje

Većin biljaka ne treba toliko vode tokom zime. Preporučuje se zalivanje biljaka jednom nedeljno, vodom koja je otprilike na istoj temperaturi kao temperatura vazduha. Ako ste u dilemi da li je potrebno da zalijete biljku, prstom probajte da li je zemlja vlažna.

Ovo morate proveravati, jer se zemlja na površini brzo suši, a ispod ostaje vlažna. Nikako nemojte ostaviti višak vode u dnu saksije da biljka upija tokom vremena.

Zimi se neke biljke uspavaju i zaista im je potrebno minimalno vode za održavanje na životu. Svakako imajte na umu da različite biljke imaju različite potrebe za vodom, a ona je ključna za njihovo preživljavanje.

Foto: yanochkandreeva / Pixabay


Autorka

Sanja Čović

Više [+]

Sanja je titulu magistra novinarstva stekla 2013. godine na mostarskom Univerzitetu. Već nekoliko godina radi na onlajn portalima.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]