Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Hrizanteme
  • 27.10.2023. 07:30

Kako sačuvati hrizanteme za naredne godine?

Vreme je kupovine hrizantema. Obratite pažnju u kakvom je stanju biljka, kako izgledaju listovi i cvetovi. Evo i saveta kako i gde ih posaditi

Kako sačuvati hrizanteme za naredne godine?
Foto: Depositphotos/JuliaLototskaya
  • 23.105
  • 1.174
  • 0

Jesenje hrizanteme ili jesenje ruže se sada mogu pronaći u cvećarama i pijacama. Pošto su višegodišnje, kada ih jednom kupite, mogu biti ukras dvorišta deset i više godina. U ponudi se mogu pronaći sa krupnijim i sitnijim ili velikim cvetovima poput ruže. Obojenost cvetova može biti bela, žuta, ljubičasta, bordo, jednobojne, dvobojne. Izbor je ne vama.

Birajte zdrave sadnice

Kod kupovine obratite pažnju u kakvom je stanju biljka, kako izgledaju listovi i cvetovi. Ako sumnjate na simptome oboljenja ili prisustvo štetočina, ne kupujte takve hrizanteme.

Pregledajte dno saksije. Najbolje biljke moraju imati uredno dno saksije iz kojih ne sme izaći korenje. Ono mora biti u prostoru posude, da čini korenovu balu. To je znak da je biljka redovno zalivana, dodavana joj prihrana i uzgajana na agrotekstilu ili nekoj drugoj foliji. Nadzemni deo treba da je razvijen, lopta grma kompaktna, listovi i cvetovi zdravi. Kupujte samo takve biljke.

U slučaju da na dnu posude vidite korenje koje je izašlo van to je siguran znak da biljka nije redovno zalivana i hranjena. Njeno korenje je izašlo u potrazi za vodom i hranom, a često je znak da su saksije bile na zemji. U tom slučaju kroz otvore se mogu uvući razne štetočine i prouzrokovači oboljenja.

Kako da prezime?

U kontinentalnim područjima sa oštrijom klimom preporučuje se da biljke ostavite u posudama. Sačekajte da precvetju i tada uklonite osušene cvetove i prikratite grane za pet do 10 cm, najviše za trećinu. To će obezbediti da biljka zadrži loptast izgled, podstaknuće grananje što će joj dati kompaktan izgled, stvoriće više pupoljaka koji će dati obilnije cvetanje.

Tokom zime držite posudu sa biljkom u negrejanoj prostoriji, ali gde neće doći do izmrzavanja. Povremeno je zalijte. Na proleće je posadite, jer su mlade biljke osetljive na izmrzavanje tokom zime.

U toplijim područjima posle precvetavanja i prikraćivanja možete biljku posaditi na stalno mesto. One mogu podneti hladnoću i nisu preosetljive. Kad vidite da im opada lišće i izgleda kao da su se osušile ne brinite, biljka se priprema za novi vegetacijski period. Dolaskom proleća i toplijeg perioda na grančicama će se pojaviti pupoljci.

Ako sadnju obavljate na otvorenom, birajte osunčana mesta sa dobrom drenažom zemljišta. U sadne jame stavite na dno sloj šljunka ili lomljene cigle kao drenažni sloj, a u zemlju dodajte zgorelog stajnjaka ili nekog drugog organskog đubriva.


Tagovi

Hrizanteme Jesenje hrizanteme Sadnja hrizantema Kupovina hrizantema


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.