Nenad Glišić iz topolskog sela Šume godinama uzgaja cveće. Kako kaže, pred 8. mart je najveća potražnja cveća i to je prva solidna zarada posle duge i hladne zime.
Sutra, 8. marta, obeležavamo Međunarodni dan žena. Tradicionalno, mnogi od nas obradovaće svoju majku, suprugu, sestru, ćerku, koleginicu, simboličnim znakom pažnje. Cveće se i dalje najčešće poklanja, pa smo proverili koje se najčešće kupuje i koje su cene.
Nenad Glišić iz topolskog sela Šume godinama uzgaja cveće. Kako kaže, pred 8. mart je najveća potražnja cveća i to je prva solidna zarada posle duge i hladne zime.
"Od proizvodnje cveća imamo taj osmomartovski program, ciklame, jagorčevine, muškatle, margarete. Što se tiče ostalog, to je uglavnom begonija, ledeno srce, razno sitno saksijsko cveće. Uzgajamo ih u manjim i većim saksijama, stajaće i viseće", kaže naš sagovornik.
Ima nekoliko plastenika koje zagreva, površine oko 900 kvadrata.
"Takođe proizvodimo i deo rasada i potom presađujemo, razmnožavamo, tako da smo cele godine u ovom poslu. Šest do sedam meseci aktivna je proizvodnja."
On ističe da je iz godine u godinu cena repromaterijala sve viša. Ove godine, zbog nešto hladnije zime i potrošnja ogreva bila je veća.
"Ova zima je malo hladnija nego prošla koja je bila laka, ova je bila malo teža. Imali smo povećanu potrošnju ogreva, grejemo na drva i ugalj kotao. Sve je skuplje i skuplje iz godine u godinu, rashodi sve veći ali i cene cveća su malo više, pa se uklapamo", naglašava ovaj cvećar.
Prema njegovim rečima, ove sezone tradicija se nastavlja, pa se tako najviše kupuju za praznik žena ciklama i jagorčevina. Cena ciklame kod ovog domaćina na veliko je oko 300 dinara, dok su jagorčevine od 80 do 100 dinara.
Ono što je najvažnije je pravilna nega biljaka nakon kupovine. Glišić nam otkriva koje uslove zahtevaju ciklame i jagorčevine da bi raskošno cvetale.
"Ciklame vole svetlost, ne puno vode i ne previše toplo, višegodisnja je biljka, raste iz lukovice. Koren treba da bude suv, odozdo zalivanje. U toplim prostorijama ne može da opstane, do 15 stepeni je najbolja temperatura", objašnjava on i daje savet i za negu jagorčevine.
"Jagorčevina će vam takođe ostati jer je višegodisnja biljka. Tokom leta pauzira, a od jeseni nastavlja vegetativni ciklus jer ne voli visoke temperature", objasnio je Glišić.
Izvoz cveća iz Srbije u prošloj godini vredan 6,1 milion evra. Postoji potreba za većom proizvodnjom
Nakon osmomartovske kupovine cveća, vredni cvećari pripremaju novu ponudu biljaka za prolećnu sadnju cveća koja će početi sa prvim prolećnim danima već početkom aprila meseca.
Nastao je kao dan borbe za ženska prava - za socijalnu, ekonomsku i političku i ravnopravnost žena i muškaraca. Međunarodni dan žena proistekao je iz radničkog pokreta, a Ujedinjene nacije su ga priznale kao događaj koji se obeležava na godišnjem nivou.
Ideja da se ustanovi međunarodni praznik potekla je od žene po imenu Klara Cetkin, koja je to predložila 1910. godine na Međunarodnoj konferenciji žena u Kopenhagenu. Na međunarodnom nivou, Dan žena je prvi put obeležen 1911. godine, u Austriji, Danskoj, Nemačkoj i Švajcarskoj.
Kasnije, ovaj datum postao je povod za proslavu koliko toga su žene postigle u društvu, politici i ekonomiji. Danas, mnoge organizacije u svetu obeležavaju Međunarodni dan žena predavanjima, akcijama i demonstracijama, sa ciljem promovisanja ravnopravnosti i unapređenja ženskih i ljudskih prava.
Povezana biljna vrsta
Foto prilog
Tagovi
Autorka