Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita loze
  • 24.07.2025. 07:30

Vinogradari, zaštitite zasade od štetočina i truleži

Na mestima gde se gusenica grožđanog moljca ubušuje u bobicu, otvara se put za naseljavanje prouzrokovača sive truleži grožđa, što za posledicu može imati smanjenje prinosa i kvaliteta vina.

Vinogradari, zaštitite zasade od štetočina i truleži
Foto: Karolina Rastija
107
16
0

U ovom periodu, vinova loza se suočava sa intenzivnim pritiskom više štetočina koje mogu ozbiljno da ugroze rod i kvalitet grožđa. Ne samo da direktno oštećuju bobice i grozdove, već svojom aktivnošću otvaraju put za razvoj sive truleži i širenje opasnih bolesti, poput zlatastog žutila vinove loze, upozorava Prognozno izveštajna služba zaštite bilja (PIS).

U vinogradima se vizuelnim pregledom i na klopkama registruje prisustvo sledećih štetočina:

  • pepeljastog grožđanog moljca – ekonomski značajna štetočina,
  • cikade Scaphoideus titanus – karantinska štetočina za našu zemlju i
  • mušice Drosophila suzukii – invazivna štetočina.

"Ovonedeljni monitoring ukazuje na pojačanu aktivnost pepeljastog grožđanog moljca. U toku je piljenje larvi treće generacije ove štetočine (Novi Sad, Knjaževac, Vršac, Smederevo) ili se ono očekuje u narednim danima (Jagodina, Kuršumlija, Leskovac, Negotin, Niš, Ruma, Sremska Mitrovica)", navode iz ove službe.

Posledice po prinos i kvalitet vina

Kako dodaju, na mestima gde se gusenica grožđanog moljca ubušuje u bobicu, otvara se put za naseljavanje prouzrokovača sive truleži grožđa, što za posledicu može imati smanjenje prinosa i kvaliteta vina.

Brojnosti ove štetočine veoma razlikuju od regiona do regiona (najveće brojnosti u fruškogoroskom, vršačkom, smederevskom, prokupačkom vinogorju) i shodno tome postoje vinogorja gde moljac svake godine pričinjava velike štete i oni gde je štetočina od manjeg značaja.

Trava u vinogradu: Kositi ili ne, tretirati ili okopavati, šta kaže struka?

"Aktivnost još jedne štetočine u ovom delu sezone može pospešiti razvoj sive truleži grožđa – u pitanju je mušica Drosophila suzukii. Na lovnim klopkama (regioni Novi Sad, Leskovac, Ruma) se registruju ulovi ove štetočine. Na mestima gde ženke mušice zasecaju pokožicu bobica da bi položile jaja, otvara se put za naseljavanje truleži."

Dodatni rizik od zaraze prouzrokovačem sive truleži predstavlja i činjenica da se loza nalazi u fazi grozdovi potpuno zbijeni i početka šarka (kada bobice omekšavaju i količina šećera se povećava) kada je veoma osetljiva na infekcije tim patogenom. Za pojedine delove naše zemlje za dane vikenda najavljuju se moguće padavine koje mogu stvoriti dodatni rizik za razvoj sive truleži.

Hemijske mere zaštite, uz poštovanje karence

Na žutim lepljivim klopkama koje su postavljene u vinograde registruju se ulovi odraslih jedinki cikade Scaphoideus titanus. Vizuelnim pregledom naličja listova loze, pored odraslih jedinki uočava se i prisustvo larvi ove štetočine.

"Ova cikada je prenosilac fitoplazme Flavescence doree koja izaziva veoma destruktivno oboljenje – zlatasto žutilo vinove loze", upozoravaju.

Sa ciljem zaštite vinove loze od pomenutih štetnih organizama i smanjenja rizika od nastanka šteta, kako direktnih tako i indirektnih, preporučuje se primena hemijskih mera zaštite, uz obavezno poštovanje karence.

Prekraćivanje zelenih lastara i proređivanje bobica - za bolji kvalitet grožđa

Dozvoljeno je korišćenje registrovanih preparata na bazi akivnih materija: cipermetrin, deltametrin, gama-cihalotrin, lambda-cihalotrin.

"U uslovima tropskih temperatura efikasnost pesticida se umnogome smanjuje, te tretmane treba pozicionirati u kasnim večernjim satima", zaključuje PIS.


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

Vinograd PIS Mušica Zlatasto žutilo Hemijske mere zaštite Razvoj sive truleži


Autorka

Dinka Bogunović

Više [+]

Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".