Pretraživanje tekstova
Po ceni od 180-200 dinara je otkupljeno oko pet odsto, a kvalitet kupine je uprkos suši dobar.
Član Upravnog odbora Udruženja proizvodjača malina i kupina u Srbiji Zoran Stojanović pozvao je danas Komisiju za zaštitu konkurencije da ispita da li su otkupljivači kupina dogovorom, preko noći, oborili cenu tog voća sa 180-200 dinara na 120 dinara po kilogramu ili će blokirati hladnjače i puteve, prenosi Beta.
"Vlasnici hladnjača do juče su otkupljivali kupine po ceni od 180 do 200 dinara po kilogramu, a juče su svi odjednom oborili cenu na 120 dinara. Sumnjamo da su se dogovorili i tražimo od Komisije za zaštitu konkurencije odmah ispita da li je napravljen monopolski dogovor", rekao je Stojanović i dodao da će blokirati hladnjače i puteve ukoliko državne institucije ništa ne učine.
On je rekao da je po ceni od 180-200 dinara otkupljeno oko pet odsto roda kupine koji je uprkos suši prosečan, a kvalitet dobar.
Otkupljivači kupina, po njegovoj oceni, zajedničkim delovanjem žele da povećaju enormnu zaradu, a dokaz za to je, kako je rekao, da su prošlogodišnji rod izvozili po ceni od 7,5 evra po kilogramu.
Rekao je da je u interesu države da njene institucije ispitaju da li ima monopolskog dogovora jer se izvozom ostvaruje devizni priliv.
Ako država ništa ne učini, kako je rekao Stojanović, destimulisaće proizvodnju kupina koja je inače u Srbiji smanjena sa zasada na 6.000 hektara na oko 1.500 hektara.
U aprilu ove godine se očekivalo, a i iz Asocijacije proizvođača malina i kupina Srbije su najavljili da će cena kilograma kupine biti oko 500-600 dinara. Tada se očekivalo da proizvođači imaju svoju računicu i da će za kupce ovo voće biti pravi luksuz.
Proizvođač iz sela Kačulice kod Čačka, Ratko Jekić je rekao da je realno da cena kupine bude 600 dinara, prenela je onda Nova.rs. Prema njegovim rečima, ta suma bi bila dovoljna za proizvođače, ukoliko ne bude poskupljenja preparata za zaštitu, đubriva i goriva.
Tagovi
Cena kupine Zoran Stojanović Oborena cena Proizvođači kupina Ratko Jekić
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika,... Više [+]
U 2. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Viti Ivičić, nagrađivanoj dizajnerki tekstila koja stvara od prirodnih materijala. Posebno je inspiriše lan, tipičan za Belu Krajinu, gde i živi. Jedna od njenih najposebnijih tehnika, botanička štampa, osvojila je nagradu za najinovativniju i najeksperimentalniju kolekciju na modnom takmičenju Mittelmoda u Milanu 2017. Uskoro više...