Pretraživanje tekstova
Najčešći delovi parcele koje naseljavaju stenice su obodi voćnjaka, te ih tamo treba prvo tražiti
Aktivnost braon mramoraste i zelene (povrtne) stenice zabeležena je u voćnjacima i zato je neophodno pravovremeno delovanje kako bi se izbegle štete na plodovima, upozorava Prognozno izveštajna služba zaštite bilja (PIS).
Monitoringom biljnih proizvodnji za sada se uočava njihovo prisustvo u zasadima krušaka, dunja, šljiva, bresaka, višanja i jagoda.
"Štete pričinjavaju odrasle jedinke i larve koje sisaju biljne sokove iz svih nadzemnih delova biljaka, a najveće štete nastaju na plodovima. Oštećenja ploda nastaju probadanjem pokožice usnim aparatom stenica", navode iz ove službe.
Kao posledica nastaju tamne ubodne tačke, različite deformacije, "gnjecave" površine, plodovi su podložni truljenju i gube tržišnu vrednost. Ovo je period dopunske ishrane odraslih jedinki kada mogu naneti velike štete na mladim plodovima.
"Što su plodovi manji, štete su veće."
Preporuka je da se proizvodni zasadi voća redovno obilaze na prisustvo ovih štetočina. Ovo je značajan momenat za suzbijanje ovih invazivnih vrsta kako bi se sprečila ishrana i polaganje jaja i njihovo dalje razmnožavanje.
Stenice ne podnose začine - oterajte ih nanom, cimetom i belim lukom
U našoj zemlji, jedini preparat za suzbijanje navedenih stenica je na bazi aktivne materije deltametrin.
"Dobru efikasnost u suzbijanju ovih štetočina pokazali su i preparati aktivnih materija spinetoram i lambda-cihalotrin, registrovanih u našoj zemlji u voćarstvu", precizira PIS.
U zasadima voća se uočava i intenzivno prisustvo biljnih vaši kao i štetnih smotavaca i aktuelna je zaštita od ovih štetočina. Prilikom izbora insekticida, u zasadima u kojima se registruje prisustvo invazivnih stenica, prednost treba dati onima na bazi gore navedenih aktivnih materija.
"Najčešći delovi parcele koje naseljavaju stenice su obodi voćnjaka, te ih tamo treba prvo tražiti i primeniti insekticide na ivičnim delovima samih voćnjaka da se spreči njihovo dalje širenje u unutrašnjost zasada. Zbog sposobnosti odraslih jedinki da lete, veoma brzo se šire i predstavljaju opasnost za sve delove zasada", upozoravaju iz PIS-a i dodaju da prilikom sprovođenja mera zaštite treba strogo voditi računa o karenci primenjenih preparata.
"U jagodnjacima se mere zaštite ne preporučuju jer je berba na otvorenom otpočela", zaključuju.
Naslovna fotografija: AK grafika/PIS Srbija
Tagovi
Stenice PIS Štete Mere zaštite Deltametrin Odrasle jedinke Larve
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Ako odlučite da studirate pravo, nije neophodno da otvarate advokatsku kancelariju u prestonici. Možete ostati na imanju i razvijati kulinarske i turističke veštine uz domaće proizvode i vrhunska vina. Između prava i poljoprivrede, Dorjan... Više [+]
Ako odlučite da studirate pravo, nije neophodno da otvarate advokatsku kancelariju u prestonici. Možete ostati na imanju i razvijati kulinarske i turističke veštine uz domaće proizvode i vrhunska vina. Između prava i poljoprivrede, Dorjan je izabrao ovo drugo. U 7. epizodi serijala #TalentiEUregija donosimo priču o Dorjanu i njegovoj supruzi, mladoj vlasnici farme, koji su odlučili da se bave seoskim turizmom. Dorjan je uveren da je uradio pravu stvar povratkom u Goričko (Slovenija), region koji se graniči sa Austrijom i gde vidi brojne mogućnosti za budućnost.