Pretraživanje tekstova
Tretiranje u jesen štiti voćna stabla od bolesti i raznih štetočina. Pre ovoga treba sprovesti i druge radove u voćnjaku.
U voćnjacima ureu možemo da koristimo za različite namene. Ovo mineralno đubrivo može da bude efikasno sredstvo u zaštiti voćnih stabala od štetočina i bolesti.
Kao preventivna mera tretiranje rastvorom uree se koristi u jesen, kada opadnu listovi, i rano proleće, pre kretanja vegetacije. Temperatura vazduha ne treba biti ispod 5ºC.
Kako bi tretman imao što bolji efekat potrebno je pre rada obaviti sanitarnu rezidbu, ukloniti sve oštećene, polomljene i suve grane. Pregledajte koru na stablu i prvom račvištu, jer se u pukotinama i oštećenim mestima mogu nalaziti insekti ili njihove prezimljujuće forme. Birajte miran dan, kada nema vetra i padavina. Najbolje je tretiranje odraditi ujutro ili uveče. Rastvorom treba prekriti stablo i grane, odnosno "okupajte voćku".
Dostupna je u poljoprivrednim apotekama i sadrži 46 odsto azota. Odlično se rastvara u vodi. Biljke je dobro usvajaju i ima produženo delovanje. Rastvor veće koncentracije, četiri do pet postotni, se koristi za defolijaciju voćaka i vinove loze u jesenjem periodu.
Tokom proleća primena njenog rastvora odlaže početak cvetanja, što stablima daje mogućnost da izbegnu uticaj mraza. Često se u tu svrhu koristi za zasade šljive, breskve, kajsije i trešnje.
Prilikom primene ne treba preterivati. Visoka koncentracija rastvora veoma negativno deluje na voćna stabla i okolno zemljište, dolazi do njegovog zakiseljavanja.
Nikada je ne mešajte sa krečom, organskim, mineralnim ili drugim azotnim đubrivima.
Rastvor se priprema u dva koraka. Odmerena količina se razblaži u najviše 2 l vode koja je zagrejana do 80ºC, a zatim se podesi zapremina i koncentracija dodavanjem vode.
Za jesenje tretiranje i suzbijanje štetočina potrebno je do 0,5 kg uree rastvoriti u 10 l vode. Kako bi se delovalo i na biljne bolesti, možemo u rastvor dodati 50 gr bakarnog sulfata.
Tagovi
Urea Tretiranje voćaka Jesenje tretiranje voćaka Rastvor uree Urea u voćnjaku Defolijacija voćaka Tretiranje ureom Odlaganje cvetanja
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu... Više [+]
Godina 2023., druga dekada juna. Kukuruz u fazi oko 10. listova. Na porodičnom gazdinstvu Dunđerski u toku je bilo tretiranje kukuruza - ali nesvakidašnje! Ne, ovde se nije primenjivao herbicid ni insekticid, nego regulator rasta na osnovu rezultata iz višegodišnjih ogleda. Meni vrlo draga slika, jer smo te godine, zahvaljujući ovom tretiranju, uspeli da sačuvamo kukuruz od poleganja nakon niza superćelijskih oluja i imali najbolji prinos u ataru! #RuralFoto #Proizvodnja