Pretraživanje tekstova
U pitanju je zakidanje novih mladih izdanaka u periodu od sredine aprila do kraja maja meseca, u tri do pet navrata kada izdanci dostignu visinu od 10 - 15 cm.
Za zelenu rezidbu maline, sprovodi se takozvani "Ariljski metod" koji može da obezbedi visoke prinose u humidnom podneblju ili gde postoji sistem za navodnjavanje, ali ne može se bezuslovno primenjivati.
Najbolje da se u jednom malinogorju, posebno za svaku visinsku zonu, odredi krajnji rok za uklanjanje izdanaka, uzimajuću u obzir i druge faktore, kao što su plodnost zemljišta, mogućnost navodnjavanja, ekspozicija terena.
Uklanjanje prvih serija mladih izdanaka je mera koju treba obavezno izvoditi u tri do četiri navrata (na 15 - 20 dana), od početka kretanja maline do sredine ili kraja maja, kada masovno izbijaju i rastu intezivno. Uklanjanje izdanaka treba otpočeti što ranije ne dozvoljavajući da oni izrastu više od 10 - 15 cm, jer kasnije pri osnovi odrvene, pa ih je teže uklanjati, a i bespotrebno troše hranljive materije. Skinuti se može bilo rukom, motikom, motokultivatorom, a može i nekim herbicidom. Najbolje je zakidanje rukom.
Time se sprečava oduzimanje hrane, vode i svetlosti prošlogodišnjim izdancima, čime se omogućava razvoj snažnih rodnih grančica. Osim toga oni koji će se razviti kasnije - od početka juna, pa sve do početka septembra, biće zdraviji i bolje obrasli cvetnim pupoljcima, počev još od zemlje, te će naredne godine dati i obilniji rod.
U našim uslovima i uslovima globalne promene klime preduslov za ovu meru je navodnjavanje maline, koje može da bude površinski (brazdama i plavljenjem), veštačkom kišom i "kapanjem". Najviše vode troši se pri površinskom, a najmanje pri navodnjavanju "kapanjem". Veštačkom kišom se obično kvasi lišće i plodovi, kao i zemljište, pa se stvaraju povoljni uslovi za razvoj bolesti i korova.
Navodnjavanje "kapanjem" je skup, ali veoma povoljan način navodnjavanja maline. Čista voda se razvodi plastičnim cevima sa kapaljkama na rastojanju od 33 cm. Cevi se vezuju za naslon (direke i žicu) u redovima maline na visini od 50 cm iznad površine zemlje. Pri navodnjavanju "kapanjem" biljka se ne kvasi, zemljište se vlaži ravnomerno, ali se ne spira.
Suša u zasadu može bitno da smanji rod i pogorša kvalitet plodova, a primena zelene rezidbe i uz to povećanje prinosa i kvaliteta maline izostaje. Dakle, u uslovima bez dovoljno vode i pune agrotehnike ova mera nije primenljiva.
Tagovi
Zelena rezidba Uklanjanje serije mladih izdanaka Navodnjavanje malinjaka Ariljski metod Rezidba maline Prinos
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer agronomije, specijalizovan za voćarstvo, vinogradarstvo, ratarstvo, povrtarstvo i fitomedicinu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
U Japanu je zvanično potvrđeno da je registrovano prvo cvetanje japanske trešnje, sakure, omiljenog cveta u Zemlji izlazećeg sunca. Službenici Japanske meteorološke agencije (JMA) pažljivo su kontrolisali proces vegetacije ovog omiljenog ja... Više [+]
U Japanu je zvanično potvrđeno da je registrovano prvo cvetanje japanske trešnje, sakure, omiljenog cveta u Zemlji izlazećeg sunca. Službenici Japanske meteorološke agencije (JMA) pažljivo su kontrolisali proces vegetacije ovog omiljenog japanskog drveta u tokijskom svetilištu Jasukuni i objavili da je na njemu procvetalo više od pet cvetova, koliko je potrebno da bi se proglasio početak svečane sezone. Sakura je vekovima duboko uticala na japansku kulturu i redovno se pronalazi u poeziji i književnosti kao simbol krhkosti životnog ciklusa. JMA prati cvetanje više od 50 „referentnih“ stabala trešnje širom zemlje, od prvog pupoljka do opadanja svih cvetova, koje se očekuje za 10-ak dana. #sakura
Foto: Pixabay