Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgojni oblik
  • 06.04.2025. 07:30

Kako formirati vretenasti žbun kod mladih šljiva i šta nikako ne raditi?

Piramidalna krošnja, vretenasti žbun, kotlasta vaza, spadaju među najbolje uzgojne oblike za šljivu. Kada krenuti sa formiranjem uzgojnog oblika kod mladih šljiva, pod kojim uglom bi trebalo da se savijaju grane i s čim se to čini?

Kako formirati vretenasti žbun kod mladih šljiva i šta nikako ne raditi?
Foto: Bojan Kecman
  • 177
  • 53
  • 0

Šljiva, kao voćka generalno, ne podnosi previše jaku rezidbu jer joj je, kao podloga, najčešće džanarika, koja je divlja i jako brzo raste. Ako se uradi jaka rezidba tokom zime, vodopije će biti jake i debele već do leta.

U slučaju da se do kraja jula ne uradi ponovno uklanjanje novih vodopija koje su nastale na mestu zimskog reza, ništa nije dobijeno zimskom rezidbom.

U proleće početi sa savijanjem

Ako se mlade, tek posađene šljive, puste da rastu bez rezidbe, njena prirodna tendencija ići će ka tome da se stvara mnogo grana, naročito uspravnih, tj. vodopija, koje rastu pod oštrim uglom. Što su starija stabla i grane, sve ih je teže savijati u najpovoljniji položaj.

Zato već u proleće, nakon jesenje sadnje i rane prolećne rezidbe, počinje formiranje krošnje, odnosno, buduće rodnosti. U donjoj zoni, počevši od 60 centimetara, ostavljaju se dve do tri duže grane koje će biti nosioci rodnosti. Saviju se pod ugao od 60 do 70 stepeni, neki to rade i do 90, ali to nije preporučljivo. Zašto? Zato što grana pod uglom od 60 do 70 stepeni može lakše da izdrži teret budućeg roda, a grana pod većim uglom lakše puca, zbog roda. Kako se ide ka vrhu stabla, grane koje se ostavljaju trebalo bi da su sve kraće i tanje.

Savijanje se može obaviti tegovima u vidu praznih plastičnih čaša od jogurta u koje se sipa beton s malom kukom. Nepraktično je što ovi tegići šetaju po grani i što ih vetar lako skida. Druga opcija je da se savijaju žicom na čija se oba kraja, na grani i na deblu, napravi kukica. Žica ne sme da se useče u stablo jer će ga, nakon nekoliko godina, preseći.

Kanap ne sme da se useče

Tu je još i kanap, bilo običan, bilo plastificirani. Kada se zaveže oko grane, mora da se ostavi malo prostora između kanapa i grane, da ne bi došlo do usecanja. Drugi kraj, takođe se, kao kad je žica u pitanju, veže za deblo. Ako nema slobodnog prostora, nakon nekog vremena, takođe će doći do usecanja špage i pucanja grana ili stabla. Ovo se najbolje vidi na fotografiji, na ovom trogodišnjem stablu šljiva, gde je plastificirani zeleni kanap u kontaktu s granom.

šljiva, drvo, voćka
Kanap u kontaktu s granom

Prvo, ugao nije dobar, a zbog nemogućnosti slobodnog rasta, dolazi do usporavanja protoka hranljivih materija u grani, sporijeg napredovanja i formiranja rodnih pupoljaka.

Koriste se i plastične kopče koje su jeftine, praktične, ali ne dobre za vezivanje ako su grane šire od centimetar i po.

Kako su naši voćari prilično inovativni, postoje i ostale metode, kao što su male grane koje su na obe strane kao rašlje i zamenjuju i kana , žicu i teg. Mana je što ih treba baš mnogo naseći za jedan voćnjak.


Povezana biljna vrsta

Šljiva

Šljiva

Sinonim: - | Engleski naziv: Plum | Latinski naziv: Prunus domestica L.

Šljiva raste kao srednje veliko stablo, manje ili više bujnog rasta. Pojedine sorte zahtevaju oprašivače, dok se neke oprašivaju same. Šljive donose plodove na dvogodišnjim ili... Više [+]

Tagovi

Vretenasti žbun Vodopija Šljiva Formiranje krošnje Kanap


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.