Pretraživanje tekstova
Ova aktivnost se obavlja do početka septembra, a da bi bili uspešni, podloga i plemke moraju biti u soku
Jedan od načina kalemljenja voćki je i okuliranje kod kojeg samo jedan pupoljak (oko) plemke prenosimo na podlogu. Po vremenu izvođenja razlikujemo okuliranje na spavajući i budni pupoljak.
Na našim područjima više se kalemi na spavajući i to u drugoj polovini jula i u avgustu, a ređe i početkom septembra.
Naziva se kalemljenjem na spavajući pupoljak je on potera tek iduće godine, tj. u proleće nakon što je prespavao zimu, piše prof.dr Ivo Miljković u knjizi Opšte voćarstvo.
Dodaje kao se u toplim južnim područjima okuliranje sprovodi na budni pupoljak, i to početkom maja. U to vreme se okulirani pupoljak brzo probudi pa se iz njega u istoj godini razvije mladica koja do kraja vegetacije izraste dovoljno visoko, odrveni i dobro sazre. Na budni se može oklulirati na početku i na kraju proljeća.
Da bi uspjeh kalemljenja bio dobar, podloga i plemke moraju biti u soku. Pre kalemljenja podloge se očiste od bočnih ogranaka iznad površine tla. Na visini od pet do 10 cm iznad zemlje na podlozi se nožem ureže kora od dole prema gore, a zatim preseče u obliku slova "T".
Potom se tupim ili koštanim delom noža kora malo razmankne levo i desno. Sa plemke se skine oko (pupoljak) sa peteljkom lista, uhvati se za peteljku lista i ubaci u razmaknuti deo ureza ispod kore. Kora se priklopi iznad kore sa pupoljkom i poveže, ali tako da pupoljak viri kroz povez.
Upotrebljavaju se razne vrste poveza kao što su guma, PVC folija i sl. Rez se pravi oštrim i čistim nožem.
Nakon nekog vremena sprovodi se kontrola. Ako na lagani dodir prsta opadne peteljka, oko se primilo, a ako se osuši i uvije, kalemlkenje nije uspelo pa se može ponoviti.
Tagovi
Spavajući pupoljak Okuliranje Postupak Podloga Plemka Kalemljenje
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Selo Vodice kraj Prokuplja