Pretraživanje tekstova
Kako se mladi profesor geografije odlučio na podizanje voćnjaka jabuke i da li danas žali zbog te odluke?
Podizanje voćnjaka danas nije ništa neobično. Međutim, kada ga podigne mladi profesor geografije, onda morate da se zapitate: šta se krije iza takve odluke i koliko je uspešan takav jedan projekat?
Nikola Radak iz sela Nakovo, kod Kikinde, posle završenih studija čvrsto je odlučio da se vrati u rodno selo, ali posao profesora u mestima sa sve manje stanovnika nije jednostavno naći. Upravo iz tog razloga, on je odlučio da potpuno promeni smer u kojem će se razvijati njegova budućnost. Izbor je pao na voćarstvo. Na porodičnom placu podigao je moderan zasad jabuka. Na površini od 3 hektara Nikola gaji oko 10.000 sadnica, i to samo dve sorte: Greni Smit i Zlatni delišes. Zašto samo dve sorte? Zato što smatra da će tako lakše naći kupca za svoje proizvode jer mu količine neće biti problem.
Uzimajući u obzir klimatske uslove ovog područja, potrebna je puna agrotehnika, ali i zalivni sistem da bi se ovaj voćnjak razvijao onako kako bi trebalo. Radak je shvatio da je za savremenu proizvodnju važan baš svaki, pa i najmanji, faktor u tom procesu. Ipak, kako to često biva, i ovaj mladi proizvođač se suočio sa nizom problema, konkretno sa lokalnom samoupravom.
Šta ga "koči" u proizvodnji? Zašto je odabrao baš ove dve sorte, a ne one "obojene"? Šta misli o protivgradnim mrežama i na kraju, da li je diplomirani geograf zažalio što se odlučio na voćarsku proizvodnju saznajte u video prilogu:
Tagovi
Nikola Radak Nakovo Kikinda Moderan zasad jabuka Voćnjak Proizvodnja jabuka
Partner
Laze Nančića 2,
21000 Novi Sad,
Srbija
tel: +381 21 300 82 66,
e-mail: vertigons@gmail.com
web: http://www.poljoprivrednaemisija.com/
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katast... Više [+]
Primer jednog od mnogobrojnih bezbednosnih izazova koje sa sobom donosi bavljenje poljoprivredom. Naime, zbog visokog nagiba a malog ugla u odnosu na put sa kojim se ukršta, ova ćuprija predstavlja jedno od najnebezbednijih prelaza u katastarskoj opštini Srpska Crnja u srednjem Banatu.
Kada se prelazi ćuprija iz pravca od Srpske Crnje naročito je opasno skretanje odmah udesno, jer je poznato više slučajeva da vozilo usled skraćenog ugla i eventualne pogrešne procene vozača završi u kanalu naspram prelaza. Takođe, sa jedne strane prelaza nedostaje metalna ograda!
Da bi se premostila ova prepreka preporuka iskusnijih vozača je da se sa prelaza skrene levo, pa da se u nastavku negde okrene i vrati nazad sa druge strane. Posebno treba biti obazriv ako se prevozi teret ili ako se upravlja masivnijim vozilom - poput kombajna!