Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Drvenar
  • 27.01.2025. 07:30

Kako se rešiti drvenara? Osim insekticida, pomoći će i začini

Sve je manje hemijskih sredstava za zaštitu stabala od drvenara. Ali, može pomoći i kombinacija začina. Evo recepata kako se rešiti štetočine

Kako se rešiti drvenara? Osim insekticida, pomoći će i začini
Foto: Bojan Kecman
  • 158
  • 10
  • 0

Prošla godina bila je povoljna za napad drvenara, Xyleborus dispar. Ova štetočina odomaćila se u domaćim voćnjacima, a najviše mu odgovaraju stresni uslovi kojih je svake godine sve više. 

U povoljne uslove za pojavu drvenara spadaju suša, naročito u smeni sa kišnim periodima, višak vode koji može da dovede do asfiksije korena, česta upotreba herbicida, izmrzavanje i grad. Zbog toga dolazi do slabljenja stabala i lakšeg prodora štetočine.

Na stablima prisutne gljivice

Štetu čine larve koje se razvijaju unutar debla, nekoliko dana nakon ubušivanja odraslog imaga, odnosno, ženke, koja prezimljava u zemlji i počinje da leti na stabla početkom marta, najčešće kad su temperature od 15 do 20 stepeni.

Najlakše se uoči po rupicama

Da je drvenar u deblu, najlakše se uoči po rupicama prečnika do dva milimetra, iz kojih izlazi bela piljevina. Kroz te otvore kasnije, tokom kasnog leta, nakon parenja lutki, novorođene ženke, napuštaju stabla i odlaze na prezimljavanje. Takođe, na stablu se mogu primetiti bijele gljivice, Ambrosia spp, koje se nalaze na površini stabla.

Prisustvo gljivica završni je čin u propadanju stabala koja se moraju, u tom slučaju, poseći i izneti iz voćnjaka. Rupice od drvenara mogu da se vide do prvih ramenih grana, dok se u gornjim delovima krošnje, uglavnom vide simptomi napada drvotočca.

Sve manje hemijskih sredstava za zaštitu

Stabla voćaka mogu da se nose sa napadom drvenara, pod uslovom da su u dobroj kondiciji i da imaju dosta vode, jer u tom slučaju može da dođe do propadanja larvi. Druga opcija je da se u rupice ubrizgavaju insekticidi koji deluju parama, ali ih je sve manje u poslednje vreme, zbog zabrane njihovog korišćenja.

Umesto njih može da se koristi voda u kojoj su potopljeni cimet, beli luk, čili paprike i biber, ili kombinacije ovih začina. Voda se uspe u špricaljku koja se stavi u vrh rupice. Drvenar ne podnosi ove mirise i isto može da dođe do uginuća larvi u deblu.

Drvenar ne podnosi mirise začina

Još jedna opcija je etil alkohol, jabukovo ili obično sirće koje se dodaje u plave, plastične flašice, koje se pri dnu, na visini od dva prsta probuše ekserom na dva do tri mesta. Kroz te rupice ženka biva privučena mirisom i ne može, nakon ulaska, da izađe napolje.

Pojedini voćari postavljaju i crvene, lepljive trake, ali njihova efikasnost nije zadovoljavajuća zbog lakog ispiranja lepka usled padavina. I freziranje oko stabala tokom jeseni može da smanji napad štetočine u proleće naredne godine.

Dakle, ako želite da sprečite štete od drvenara, najvažnije je da je voćka zdrava, da se dobro hrani i štiti što je god moguće više od nepovoljnih uslova životne sredine.


Tagovi

Drvenar Amrosia spp Etil alkohol Frezanje Lepljive trake Prirodna rešenja


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Dipl.inž.poljoprivrede Bojan Kecman specijalizovan je za integralnu i organsku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Takođe se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crvenu ribizlu.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

U Japanu je zvanično potvrđeno da je registrovano prvo cvetanje japanske trešnje, sakure, omiljenog cveta u Zemlji izlazećeg sunca. Službenici Japanske meteorološke agencije (JMA) pažljivo su kontrolisali proces vegetacije ovog omiljenog ja... Više [+]